fbpx
Pzt - Ctesi 08:00 - 20:00

Pazar - KAPALI

0212 224 74 74

info@bilgehanaydin.com

ŞİŞLİ/İSTANBUL

Harbiye, Abdi İpekçi Cd. No:57

Bizi Takip Edin

Alın Germe Ameliyatı Nedir? Nasıl Yapılır

Yaşlılık belirtileri arasında en sık görülen ve karşılaşılan durumların başında alın çizgilerin oluşması gelir. Aslında alın bölgesindeki kırışıklıkların tek nedeni yaşlılık da değil. Ster ve yoğun çalışma temposunun yarattığı negatif etkiler de alın bölgesinde kırışıklıkların meydana gelmesine neden olmaktadır. Diğer bölgelerde oluşan deformasyonları gizlemek kolay olsa da alın bölgesinde meydana gelen bu deformasyonları gizlemek daha zordur. Neyse ki tıp teknolojisinin ilerlemesi sayesinde bu tip sorunlardan kurtulmak da mümkündür. Alın germe estetiği, hem kadın hem de erkeklerin uygulanabileceği bir işlem olup, yaşlılık belirtilerinin önüne geçmek için en etkili çözüm yöntemlerinden biridir.

Alın GermeAlın germe estetiği nasıl yapılır?

Aslında alın germe estetiği yapılmadan önce; botoks, dolgu ya da mezoterapi gibi uygulamalar denenmektedir. Bu gibi uygulamaların sonuç vermemesi durumunda son çara olarak alın germe operasyonu yapılmaktadır. Tabi bu operasyon, kişinin genç görünmesini sağlamaya yardımcı olsa da yapacak kişinin önemli olduğunu unutmamak gerekir. İşinde uzman bir estetisyen olmasına dikkat etmek etkili sonuç elde etmek adına önemli bir yere sahiptir.

Alın germe ameliyatı kimler için uygundur?

Estetik bir görünüme sahip olabilmek için cilt bakımı yapmak bazen yetersiz kalabiliyor. Özellikle de doğal yaşlanma sürecinin önüne geçmek, cilt bakım ürünleri ile mümkün olmayan bir şeydir. Doğal olarak 40’lı yaşlardan itibaren her kadın ve erkeğin alın bölgesinde kırışıklıklar meydana gelir ve bu durum, ciddi anlamda can sıkmaya yeter. 18 yaşını doldurmuş ve kaşlarda düşme, şakak bölgesinde düşme, alında derin çizgiler ve kırışıklıklar olan herkes alın germe ameliyatı yaptırabilir.

Alın germe operasyonu tek başına yapılabildiği gibi genellikle bu tip sorunlarla karşı karşıya olan insanlarda göz kapağı düşüklüğü de oluşabilmektedir. Bu yüzden her iki operasyon bir arada kombinlenerek de uygulanabilmektedir.

Alın germe türleri nelerdir?

Genç görünmek ve daha alımlı bir hale gelmek için genellikle tercih edilen alın germe estetiği, iki farklı şekilde yapılmaktadır. Bunlar;

 • Klasik alın germe ameliyatı
 • Endoskopik alın germe ameliyatı.

Klasik alın germe ameliyatı nedir?

Bu yöntemde, her iki şakak arasında bulunan saçlı deri içerisine kesi atılarak yapılan işleme klasik alın germe ameliyatı denmektedir. Bu işlemin uygulanmasının amacı kırışıklığa ve aşağı doğru çekmeye neden olan kasları tahrip ederek yok etmektir. İşlemin tamamlanmasının ardından seri sabitleştirilerek fazla olan deri alınır.

Endoskopik alın germe ameliyatı nedir?

Teknolojinin ilerlemesi ile birlikte estetik ameliyatların yapılış şeklinde de değişiklikler görülmeye başladı. Alın germe estetiğinde en sık tercih edilen yöntem olan endoskopik alın germe ameliyatı da klasik alın germe ameliyatı ile aynı amaç doğrultusunda yapılır ancak yapılış şekli daha farklıdır. Kaleme benzeyen bir cihaz ve monitör kullanılarak uygun bölgeden birkaç küçük kesi atıldıktan sonra deri altındaki tüm doku ve kaslar görüntülenir. Daha sonra kırışıklığa neden olan kaslar belirlenerek bunlar üzerinde işlem uygulanır ve bu kaslar tahrip edilerek yok edilir. Daha sonra alın ve kaşlar kaldırılarak sabitlenir ve işlem tamamlanmış olur.

alın germe ameliyatıAlın germe estetiği sonrası

Alın germe estetiği sonrasında bazı geçici komplikasyonlar görülebilmektedir. Bunların en başında, ameliyat sonrası alın ve kaç bölgesinde meydana gelen morluklardır. Bunlar, ortalama 2 hafta içerisinde kaybolmaktadır.

Morluklara ek olarak aynı bölgede meydana gelen uyuşmalar ve karıncalanmalar da uygulanan anesteziden kaynaklı gerçekleşir. Bu durum da kalıcı bir durum olmayıp 2 hafta içerisinde kendiliğinden geçebilen bir durumdur.

Alın germe estetiğinden sonra iyileşme sürecinin daha erken sürede olabilmesi için hastanın gözleri, ağız ve burnu açık şekilde baş sargısı kullanılabilmektedir. Bu süreç genellikle 1-2 gün sürmektedir. Hasta ameliyattan sonraki üçüncü günden sonra pansumanları açık bırakabilir. Dikişlerin alınması için ise ortalama 7-8 gün kadar bir sürenin geçmesi gerekmektedir.

Alın germe estetiğinden sonra hastaya bazı rötuşlar uygulanabilmektedir ve hasta, ilk günden itibaren herhangi bir beklemeye gerek kalmaksızın makyaj yapabilir. 10 gün kadar bir süre istirahat ettikten sonra hasta gündelik işlerine ve iş hayatına kolaylıkla dönebilir.

Alın germe estetiğinin yan etkileri var mı?

Genel olarak estetik operasyonlar yapılmadan önce hastanın gerekli durumu analiz edilir ve operasyon için uygun olup olmadığı konusunda net bir fikir elde edilir. Ancak buna rağmen bazı kişilerde bazı yan etkiler görülebilmektedir. Alın germe estetiğinin riskleri ve yan etkileri şu şekilde sıralanabilir.

 • İstenmeyen yara izleri oluşabilir,
 • Kanama (hematoma) veya enfeksiyon gibi durumlar meydana gelebilir,
 • Ameliyat bölgesinde yara iyice iyileşme göstermeyebilir,
 • Anestezi uygulanmasına karşı bazı rahatsızlıklar görülebilir,
 • Kesi açılan bölgede düzeltilebilir saç kaybı görülebilir,
 • Yüz sinirlerinde zayıflama veya zedelenme görülebilir,
 • Sıvı toplaması durumu görülebilir,
 • Deri konturunda bozukluklar meydana gelebilir,
 • Ağrının devam etmesi durumu söz konusu olabilir,
 • Deride morarma, hassaslık veya şişlikler meydana gelebilir.

Alın germe estetiğinde dikkat edilmesi gerekenler

Her estetik operasyonundan önce iyi bir araştırma yapmak, doğru bir hastane ile doğru bir uzman bulmak en önemli maddeler arasında yer almaktadır. Bunun haricinde ameliyat öncesi ve sonrasında uzman doktorun önerilerini ciddiye almak ve uygulamak, ameliyatın daha başarılı sonuç vermesi adına uyulması gereken önemli kurallardır. Beklenmedik bir durum ile karşılaşılması halinde zaman kaybetmeden ameliyatı gerçekleştiren doktora gitmek en önemli konuların başında gelir.

Sohbete başla
Merhaba, bilgi almak ister misiniz?
Merhaba
Dr. Bilgehan Aydın olarak size nasıl yardımcı olabiliriz?