fbpx
Pzt - Ctesi 08:00 - 20:00

Pazar - KAPALI

0212 224 74 74

info@bilgehanaydin.com

ŞİŞLİ/İSTANBUL

Harbiye, Abdi İpekçi Cd. No:57

Bizi Takip Edin

Bademcik & Geniz Eti Ameliyatı Hakkında

Bademcik ve geniz eti sorunları, özellikle çocuklarda daha yaygın olan üst solunum yolu enfeksiyonudur. Erken dönemde önüne geçilmediğinde ve yaşın ilerlemesi ile birlikte ciddi bazı problemlerin yaşanmasına neden olabilmektedir. Çocuklarda özellikle ilk 10 yaşına kadar daha sık görülen üst solunum enfeksiyonu rahatsızlıkları, zaman zaman daha fazla görülebilir ve bu da çocukların nefes alıp vermelerinde önemli oranda engelleyici bir etken olarak kendini gösterir. Çocuklar, on yaşına kadar ortalama 3-4 defa solunum yolu enfeksiyonu geçirirler ve hastaneye gidilmesinin yüzde 70 nedeni de üst solunum enfeksiyonudur.

Bademcik nedir?

Bademcik; dil kökünün iki yanında yer alan lenf dokularıdır. Bu dokular, yaş ilerledikçe küçülür. 4-5 yaş arasındaki çocuklarda sık sık enfeksiyon geçirilmesine neden olan bademcikler, vücudun savunma mekanizmasının bir parçası olmakla birlikte enfeksiyon geçirmesi durumunda çocukların gelişimini olumsuz yönde etkilemektedir. Erken dönemde önlem alınmadığında organ hastalıklarına neden olabilen bademcik enfeksiyonu, sosyal hayatı olumsuz etkilediği gibi çocukların sağlığını da olumsuz yönde etkilemektedir.

Geniz eti nedir?

Geniz eti; burnun arkasında yer alan ve “geniz” adı verilen bölümde oluşur. Bu lenf dokusunda da iltihaplanma meydana gelebildiği gibi daha çok büyümeleri ile kendini göstermektedir. Çocukların yapı itibari ile büyüklere göre hava yolları daha dardır. Buna ek olarak geniz eti problemi yaşayan çocuklarda nefes alıp verme işlevselliği daha hafif seyreder. Bu da çocuklarda ağızdan nefes almaya, horlamaya ve çok ileri durumlarda nefes alımının durmasına neden olabilmektedir. Bu yüzden erken dönemde tedavi olmaları önemlidir.

bademcik geniz etiBademcik ve geniz eti belirtileri nelerdir?

Sonbahar ve ilkbahar aylarında daha sık görülen bademcik ve geniz eti problemleri, bariz şekilde belirti gösteren hastalıklardır. Hastalarda yüksek ateş, genel halsizlik ve yutkunma zorluğu gibi belirtilerin yanı sıra boyunda lenf bezlerinin büyümesi, baş ağrısı, karın ağrısı, öksürük, burun tıkanıklığı ve burun akıntısı gibi belirtilerle kendini daha fazla göstermektedir.

Bademcik rahatsızlıklarının önemi

Bademcik, vücudun savunma mekanizmasının bir parçasıdır. Bu bölgede oluşabilecek enfeksiyon ve diğer sorunlar, erken dönemde önlem alınmadığında çocuğun ileri yaşlarda ciddi sıkıntılarla karşı karşıya kalmasına neden olabilmektedir. Tekrarlayan enfeksiyonlar ve geniz etindeki büyüme, çocuklarda solunum yolu tıkanmalarına neden olabilen durumlar arasındadır. Bunun haricinde erken dönemde önlem alınmaması halinde nefes alma güçlüğü kendini göstermeye başlayan durumlar arasına girmeye başlar. Özellikle gece uyurken horlama, 10 saniyelik nefes tutulması, konuşma bozukluğu, yeme ve yutma güçlüğü, yüz ve diş yapısında bozukluk gibi pek çok soruna neden olabilmektedir. Bu nedenle bademcik enfeksiyonu ebeveynlerin en çok dikkat etmeleri gereken durumların başında gelmektedir. Uzmanlar, belirtilerinin erken dönemde kendini göstermesi, ebeveynlerin dikkatli hareket etmeleri açısından oldukça büyük bir avantaj olduğunu belirtmektedir.

Bademcik ve geniz eti tedavisi nasıl yapılır?

Bademcik ve geniz eti, dikkat edilmesi ve zamana bırakılmaması gereken hastalıklardan biridir. Çocuklarınızda böyle bir durumun yaşandığına tanıklık ediyorsanız zaman kaybetmeden Kulak-Burun-Boğaz bölümünden randevu almanız gerekir. Yapılacak tetkiklerin sonucuna göre uygun görülen tedavi uygulanmaktadır.

Hangi durumlarda cerrahi operasyon gerekir?

Her bademcik ve geniz eti sorunu, cerrahi operasyon gerektiren durumlar olarak değerlendirilmez. Ancak aşağıdaki durumlarda cerrahi operasyon gerekli görülmektedir.

  • 1 yılda 7 kez tekrarlanan durumlarda,
  • 2 yıl arka arkaya 5 defa veya birbirini izleyen 3 yıl içerisinde bademcik enfeksiyonu tekrarlanıyorsa,
  • Hastaların durumuna göre değerlendirme yapılarak; nefes alma, yutma bozukluğu, konuşma bozukluğu gibi durumlar ciddi boyutta ise,
  • Ağız kokusu ve bademcik taşları gibi durumların görülmesi durumlarında, hastaya cerrahi operasyon gerekebilmektedir.

Bademcik ve geniz ameliyatı nasıl yapılır?

Çocuklarda daha sık görülen bademcik ve geniz eti problemleri, yukarıda belirttiğimiz durumlarda ameliyat ile müdahale edilmektedir. Operasyon ortalama yarım saat kadar sürmektedir. Gerekli analiz ve testler yapıldıktan sonra genel anestezi altında gerçekleştirilen bademcik ve geniz eti ameliyatı, orta kulak sorununun olması durumunda ameliyat esnasında bu bölüme de müdahale edilmektedir. Ameliyatın bitiminden ortalama 6-7 saat sonra hasta taburcu edilmektedir.

bademcik ameliyatıBademcik ve geniz eti ameliyatı kimlere uygulanır?

Yaşamı ciddi anlamda tehdit eden ve yaşam kalitesinin bozulmasına neden olan bademcik ve geniz eti ameliyatı bazı durumlarda yapılmayabilir. Mesela ameliyat esnasında akut enfeksiyon geçiren hastalarda ameliyat tercih edilmemektedir.

Bademcik çevresinde enfeksiyona bağlı gelişen apse durumu söz konusu ise ameliyatın zaman kaybetmeden yapılması gerekmektedir.

Bazı çocuklarda yarık damak sorunu ve küçük dilde anatomik varyasyonu bulunabilmektedir. Bu tip hastalarda bademcik ve geniz eti ameliyatı yapılması önerilmemektedir.

Bademcik ameliyatı yapılması çocuğun bağışıklık sistemini zayıflatır mı?

Ebeveynlerin en sık sordukları sorulardan biri de ameliyat sonrası çocuğun bağışıklık sisteminin zayıflayıp zayıflamayacağı yönündedir. Uzman doktorlar, konuyla ilgili yaptıkları değerlendirmelerde; bademcik ve geniz eti ameliyatının bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olmadığını aksine kronik ve fonksiyonunu yitirmiş veya soluk yolunu iyice kapamış bademciklerin alınması çocukların bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olacağını belirtmektedir.

Bademcik ve geniz eti ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler

Ameliyatların geneli, sonrasında dikkat etmeyi gerektiren durumlardır. Bademcik ameliyatı sonrasında da anne-babaların dikkat etmesi gereken ve çocuklarını uzak tutması gereken durumlar bulunmaktadır. Bunlar;

  • Ameliyatı takip eden 1 hafta içerisinde sulu ve yumuşak gıdalarla çocuklarını beslemeleri
  • Ameliyatı takip eden 1 hafta içerisinde çocukların; acı, baharatlı, sert gıdaları tüketmemelerine dikkat etmek,
  • Gazı ve asitli içecek ve yiyeceklerden uzak durmalarını sağlamak,
  • Ameliyatı takip eden 1 hafta içerisinde çocukların dondurma yemeleri, operasyonun daha başarılı geçmesine yardımcı olacaktır.
  • Ameliyatı gerçekleştiren hastane ve doktor seçimi konusunda dikkat etmek gerekir.
Sohbete başla
Merhaba, bilgi almak ister misiniz?
Merhaba
Dr. Bilgehan Aydın olarak size nasıl yardımcı olabiliriz?