fbpx
Pzt - Ctesi 08:00 - 20:00

Pazar - KAPALI

0212 224 74 74

info@bilgehanaydin.com

ŞİŞLİ/İSTANBUL

Harbiye, Abdi İpekçi Cd. No:57

Bizi Takip Edin

Burun Dolgusu Nedir? Nasıl Yapılır?

Estetik dünyasında farklı yöntemler kullanılarak yapılan estetikler arasında yer alan burun dolgusu, burun görünümünden şikâyetçi olanların başvurdukları bir yöntemdir. Herhangi bir cerrahi operasyon gerektirmeyen bu yöntem, şekil bozuklukları durumunda uygulanmaktadır. Ancak cerrahi operasyonlarla yapılan estetiklerden farklı olarak burun yapısı uygun olan kişiler yapabilmektedir.

Estetik açıdan güzel görünmeyi herkes ister ve bunun için gerek kozmetik ürün kullanımı gerekse de estetik operasyonlar tercih edilen yöntemlerdir. Yüzün en dikkat çekici bölümünün burun olması, bu bölge üzerinde daha fazla çalışılmasını gerektirmektedir. Burun dolgusu da son dönemlerde tüm dünya genelinde burundaki şekil bozukluklarının giderilmesi için tercih edilen yöntemlerden biri haline geldi. Kozmetik prosedür olması elbette bazı şartların uygun olmasını gerektiriyor özellikle de burun yapısının burun dolgusuna uygun olması istenen şarttır.

burun dolgusuBurun dolgusu (rinoplasti) nedir?

Burun dolgusu, estetik alanında sık kullanılan bir yöntem olsa da bu yöntemin kalıcı çözüm üretmediğin, geçici olarak uygulandığını belirtmek gerekir. Burun şeklinde değişiklik yapmak, köprü yüksekliğini değiştirmek amacıyla uygulanan bu yöntemde, burun içine dolgu maddesi konularak gerçekleştirilen bir yöntemdir. Cerrahi olmaması hem kısa sürede tamamlanmasını hem de işlemden sonra herhangi bir komplikasyonun yaşanmamasını etkilemektedir. Bu da çok fazlasıyla tercih edilmesini etkileyen nedenlerden biri olarak kabul edilmektedir.

Burun yapısının canlı olmaması, yüz hatlarının dikkat çekiciliğini engeller. Buna yönelik yapılan çalışmalar arasında en başarılı olanı olarak kabul edilen rinoplasti, burun ucunu değiştirmek için de kullanılabilen bir yöntemdir.

Burun dolgusu nasıl yapılır?

Ortalama 15-20 dakika süre ile tamamlanan bu işlemde zaman alan kısım, operasyona başlamadan önce burun bölgesinde ağrıların önüne geçebilmek için uygulanan anestezi özellikli kremlerin kullanılmasıdır. Bu da ortalama 20 dakika kadar sürmektedir. Yani ortalama 1 saat içerisinde istediğiniz burun yapısını elde edebilirsiniz. Normal şartlarda rinoplasti herhangi bir ağrının hissedilmediği bir operasyondur. Ancak nadiren de olsa bazı hastalar, operasyon ağrısında küçük bazı ağrılar yaşayabilmektedir.

burun dolgusu nasıl yapılır?Burun dolgusunun yan etkileri var mı?

Herhangi bir cerrahi operasyon gerektirmeden burun içine dolgu maddesinin yerleştirilmesi ile yapılan burun dolgusu (rinoplasti) herhangi bir yan etkinin oluşmasına neden olmaz. Ancak yine de uzman estetisyenler, operasyonu gerçekleştirmeden önce hastanın dolgu maddesine karşı alerjisinin olup olmadığını anlamak için bazı testlerin yapılmasını isterler. Uygun olan kişilerde uygulanmasında herhangi bir yan etki kendini göstermez.

Genel olarak burun dolgusu yaptıran kişilerde operasyon sonrasında hafif morarmaların görülmesi normal olarak değerlendirilmektedir. Bu durum, kısa bir süre sonra kendiliğinden ortadan kaybolmaktadır.

Burun dolgusunun etkisi ne kadar sürer?

Burnunun daha düz ve şekil bozukluğundan arınmasını isteyenlerin geçici çözüm olarak tercih ettikleri burun dolgusu, adından da anlaşıldığı üzere ve yukarıda da belirttiğimiz gibi geçici çözüm sağlayan bir işlemdir. Kişinin vücut yapısına da bağlı olarak burun dolgusu ortalama 6 ile 12 ay arasında kendini korumaktadır. Burun dolgusunda kullanılan dolgu maddesi, zaman içerisinde kendiliğinden yok olabilen bir maddedir. Bu da zaman içerisinde yapılan operasyonun etkisini kaybetmesine neden olmaktadır. Cerrahi olmayan bu işlemde burun küçültme işlemi yapılmaz, çünkü bu işlem kesinlikle cerrahi müdahale gerektirmektedir.

Burun estetiğinin avantajları nelerdir?

Burun estetiği yaptıran kişilerin genel olarak özgüvenlerinin daha yüksek olduğu görülmektedir. Özellikle de şekil bozukluğu yaşayan kişilerde bu durum kendini daha fazla gösterir. Bunun haricinde bıçak altına yatmaktan çekinenler için de ideal bir işlem olduğu söylenebilir. Hem kısa sürede tamamlanabilir olması hem de ağrılara neden olmaması, burun dolgusu için söylenebilecek en iyi avantajlardan biridir.

Sohbete başla
Merhaba, bilgi almak ister misiniz?
Merhaba
Dr. Bilgehan Aydın olarak size nasıl yardımcı olabiliriz?