fbpx
Pzt - Ctesi 08:00 - 20:00

Pazar - KAPALI

0212 224 74 74

info@bilgehanaydin.com

ŞİŞLİ/İSTANBUL

Harbiye, Abdi İpekçi Cd. No:57

Bizi Takip Edin

Burun Estetiği & Rinoplasti Ameliyatı Hakkında

Estetik ameliyatların günümüzde yaygın şekilde yapılması, kişilerin özgüven probleminin ortadan kalkmasına yardımcı olmaktadır. Plastik cerrahi operasyonlarından biri olan burun estetiği (rinoplasti), estetik bir görünüm kazanmak isteyenlerin tercih ettikleri bir estetik operasyon olmakla birlikte, bazı kişilerde oluşan nefes alamama gibi durumların ortadan kaldırılması için de uygulanabilmektedir. Burun estetiği yaptırmadan önce doktor seçimine dikkat etmek, daha sağlıklı sonuç elde etmeye yardımcı olur.

Burun estetiği, yüz hatları ile uyumlu bir burun tipine sahip olmak isteyenlerin tercih ettikleri bir ameliyat türüdür. Bu ameliyat ile burnun küçültülmesi, uzatılması veya kısaltılması gibi işlemler yapılabilmektedir. Yüzün tam bir kombinasyon içinde olmasını isteyenlerin tercih ettikleri bu yöntemin başarılı sonuç verebilmesindeki en büyük etken, tercih edilen doktorun alanındaki başarısına ve hastanın estetik operasyondan sonra dikkat edilmesi gerekenlere bağlı kalmasına bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Kişinin kıkırdak yapısı, kemik yapısı ve yüz hatlarına uygun şekilde yapılan burun estetiği, kesinlikle beklentilerden daha iyi sonuçlar verebilir.

burun estetiğiBurun estetiği yaptırmanın avantajları nelerdir?

Burun, insan yüzünün en çok dikkat çeken bölgesidir. Bir insanın yüzüne dikkatli şekilde baktığınızda ve odak nokta olarak burnu seçtiğinizde, çok yakından tanıdığınız insanları bile farklı görebilirsiniz. Yüz hatları ile uyum içinde olan burunlar, daha çekicidir. Bu da günümüzün ilerleyen tıp dünyasında burun estetiği ameliyatlarının sıklıkla tercih edilmesini etkilemektedir. Peki, burun estetiği yaptırmanın avantajları nelerdir?

 • Yüz dengesi ile uyumlu bir hale getirilerek kişinin özgüvenini yükseltir.
 • Burun kemerleri veya burun deliklerinin boyutları değiştirilerek daha estetik bir görünüm elde edilebilir.
 • Kemerli yapıya sahip burunların düzeltilerek yüz ile uyumlu hale gelmesi sağlanır.
 • Kalkık veya geniş delikli burun sorunu ortadan kaldırılır.
 • Burun asimetrisinin düzeltilmesi sağlanmış olur.
 • Rahat nefes alma sağlanır.
 • Solunum bozuklukları ortadan kalkar.

Burun estetiği hangi durumlarda yapılır?

Estetik güzellik kazanılması açısından daha çok tercih edilen rinoplasti (burun estetiği) bazı kişilerde görülen solunum sorununun giderilmesi amacıyla da yapılmaktadır. Solunum amaçlı yapılan estetikler, aynı zamanda yüz kombinasyonunun oluşmasına da katkıda bulunur. 18 yaşından büyük olan herkes, burun estetiği operasyonu yaptırabilir.

Burun estetiği yaptırmadan önce dikkat edilmesi gerekenler

Estetik veya solunum sorunlarından dolayı burun estetiği yaptırmak isteyenlerin bu işlemi gerçekleştirmeden önce dikkat etmeleri gereken önemli bazı noktalar vardır. Özellikle doktor ve hastane seçimi konusunda son derece hassas davranılması gerekmektedir. Bunun haricinde estetik öncesi dikkat edilmesi gerekenler şunlardır;

 • Ameliyattan önce sürekli kullanılan ilaçlar varsa bunları mutlaka doktorunuza bildirin.
 • Kan sulandırıcı ilaçlar ve aspirin, ameliyat sonrası kanamalara neden olabileceğinden dolayı ameliyattan en az 15 gün öncesinde bu tür ilaçların bırakılması gerekir.
 • Kadınlarda doğum kontrol ilacı kullananların mutlaka ameliyat öncesinde bu durumu doktorlarına bildirmeleri gerekir.
 • Ameliyatın başarılı bir şekilde geçebilmesi ve komplikasyonların en aza indirgenebilmesi için burun estetiğinden en az 15 gün önce sigara kullanılmaması gerekmektedir.
 • Alkol kullanımına operasyondan en az 15 gün öncesinde ara verilmelidir.

burun estetiği nasıl yapılır?Burun estetiği nasıl yapılır?

Burun estetiği, genel anestezi altında yapılan bir işlemdir. Kişinin şikâyetlerine göre farklı süreçlerde tamamlanabilen operasyon, genellikle 45 dakika ile 2,5 saat arasında sürebilmektedir. Operasyon sonrasında 1-3 günleri arasında nazal delikli tamponlar kullanılmaktadır. Bu tamponların çıkartılmasından sonra sadece alçı kalır. Alçı da genellikle ameliyattan 1 hafta sonra çıkartılmaktadır.

Burun estetiği sonrasında genellikle 1 hafta dinlenilmesi tavsiye edilmektedir. Bu süreden sonra kişiler iş hayatlarına ve sosyal aktivitelerine dikkat etmek kaydıyla geri dönebilmektedir.

Burun estetiği sonrası dikkat edilmesi gerekenler

Burun estetiği, diğer estetik operasyonlara göre daha hassas bir işlemdir. Bu nedenle öncesinde dikkat edilmesi gerekenler kadar ameliyat sonrasında dikkat edilmesi gerekenler üzerinde de durulması gerekmektedir. Peki, burun estetiği sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

 • Estetik sonrası bir dönem ağır sporlardan uzak durulması gerekmektedir.
 • Burnunuzu darbelerden korumanız, ameliyatın tekrar edilme riskini azaltır.
 • Burnun tam halini alabilmesi için 6 ay kadar zamana ihtiyaç duyulur.
 • Ameliyat sonrasında alkol ve sigaradan uzak durulması gerekir.
 • Ameliyat sonrasında güneş ışığından mümkün mertebe uzak durulmasında yarar vardır.

Burun Estetiği Hakkında Sık Sorulan Sorular

Burun estetiği & rinoplasti ameliyatı yaptırmak isteyen kişilerin en çok sorduğu sorular ve cevaplarını sizler için listeledik. Aşağıda yer alan sorular dışındaki merak ettikleriniz için bizlere iletişim formu ve whatsapp üzerinden ulaşabilirsiniz.

Burun estetiği sonrası nelere dikkat edilmelidir?

Ameliyat sonrası vücudunuzu yorabilecek, yüzünüze darbe almasına sebep olabilecek her türlü hareketten kaçınmanız gerekir.

Burun estetiği fiyatı ne kadardır?

Burun estetiği, farklı şekilde yapılan plastik cerrahi bir işlemdir. Yapılacak ameliyat türüne göre fiyatları değişebilmektedir.

Sinüziti olanlar burun estetiği yaptırabilir mi?

Genellikle estetik güzellik kazanmak amacıyla yapılan burun estetiği, nefes alamama sorununa neden olan sinüzit gibi kalıtsal hastalıkların giderilmesi amacıyla da yapılabilmektedir.

Burun estetiği nefes alma problemine yol açar mı?

Burun estetiği yaptırmanın genel amacı güzellik olsa da nefes alamama sorunlarının giderilmesi için de uygulanan bir işlemdir. Dolayısıyla nefes alma problemine yol açmaz, aksine nefes almayı kolaylaştırır.

Sohbete başla
Merhaba, bilgi almak ister misiniz?
Merhaba
Dr. Bilgehan Aydın olarak size nasıl yardımcı olabiliriz?