fbpx
Pzt - Ctesi 08:00 - 20:00

Pazar - KAPALI

0212 224 74 74

info@bilgehanaydin.com

ŞİŞLİ/İSTANBUL

Harbiye, Abdi İpekçi Cd. No:57

Bizi Takip Edin

Burun Eti Büyümesi Neden Olur? Tedavisi Nasıl?

Koku alma, nefes alma, soluma gibi fonksiyonları gerçekleştiren burun, en hassas organlardan biridir. Solunan havanın filtrelenerek tozlardan ve mikroplardan arındırılması ve vücut ısısı sıcaklığına getirerek, nemlendirip akciğere göndermesi görevini burun yapar. Tüm bu işlemleri yapan burun için “konka” adı verilen bir yapı, solunan havayı akciğer göndermektedir. Konka, burunda termostat görevi gören bir yapıdır ve bu yapı, içerisinde kan damarı ağı ile dolu etlerden oluşurun. Burun eti büyümesi aslında tam olarak konkanın büyümesine verilen isimdir.

Burun eti büyümesinin yaşanması halinde, kişinin yaşam kalitesinde ciddi anlamda düşüşler meydana gelir. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi birçok fonksiyonu olan burun, insan hayatının doğru ve sağlıklı şekilde ilerlemesi için önemli bir rol üstlenmektedir.

Genellikle burun eti büyümesi, geniz eti veya burun septomu ile karıştırılmaktadır. Ancak bu iki yapı birbirinden çok farklıdır. Geniz eti sorunu ile burun septomu çocukluk yaşlarında da görülebilirken burun eti büyümesi, daha çok ilerleyen yaşlarda kendini gösteren bir durumdur.

Burnun her iki tarafında bulunan üçer adet şeklinde bulunan konkalar; solumanın doğru şekilde olabilmesi için önemli görevler üstlenirler. Üst konka, orta konka ve alt konka şeklinde incelenen konkalar; yumuşak doku ve kemik olmak üzere iki yapının birleşmesinden oluşur. Burun eti büyümesi de bu iki yapıdaki bozukluğa veya şekil değişikliğine verilen isimdir. Yapılan değerlendirme ve klinik incelemelerinde, üst konka rahatsızlıklarına hiç rastlanılmamışken alt konka hastalıkları daha fazla görülen, orta konka hastalıkları ise daha nadir karşılaşılan durumlar olarak belirlenmektedir.

Konka hastalıklarının nedenleri nelerdir?

Havanın solunarak gerekli filtreleme işlemlerinden geçirilmesi ve akabinde akciğerlere iletilmesi görevini üstlenen konkalar (burun eti), bazı etkenlerin neden olması ile şekil bozukluğuna uğrar veya büyüme ile kişilerin rahatsızlığına neden olur. Yukarıda da belirttiğimiz gibi üst konka, orta konka ve alt konka olmak üzere üçer adet olan konkalardan alt konka, en aktif çalışan bölümdür. Alt konka, havanın sıcaklığına veya soğukluğuna bağlı olarak teneffüs esnasında büyür veya küçülür. Alerjik hastalıkları olanlarda toz, polen, küf, mantar vs. solunduğunda alt konka daha da büyür.

burun eti büyümesiSigara kullanan kişilerde, burunun daha aktif şekilde çalışması gerekir ve konkalar daha fazla enerji harcamak zorunda kalırlar. Bu da burun eti büyümesine neden olan durumların başında gelmektedir. Bunun yanı sıra sinüzit, burun iltihabı, burun kemiği eğriliği gibi etkenler de konkaların büyümesine neden olan durumlar arasında yer almaktadır.

Burun eti büyümesi, daha çok sigara içen kişilerde, burun deliklerinin birinin sürekli tıkalı olduğu kişilerde daha fazla görülen bir hastalıktır. Burun deliklerinden birinin sürekli olarak tıkalı olması, açık olan burun deliğinin daha fazla çalışmasına neden olur ve bu da zamanla burun eti büyümesi sorununa yol açmaya başlar.

Burun eti büyümesi belirtileri nelerdir?

Burun eti büyümesinin birçok belirtisi olmakla birlikte en bari görülen belirti, burun tıkanıklığıdır. Gribal hastalıklarda oluşan burun tıkanıklığının aynısı ancak sürekli olması, burun eti büyümesinin belirtileri arasında kabul edilir. Bunun haricinde özellikle geceleri yaşanan burun tıkanması, kişinin nefes almasını engeller ve bu durumda istemsiz şekilde ağız açık kalır ve kişi akciğerlerine ağzından hava göndermeye başlar. Sabahları yorgun uyanma, sabahları ağız kuruluğu gibi belirtiler, burun eti büyümesinin belirtilerinden bazılarıdır.

Konka (burun eti büyümesi) tedavisi nasıl yapılır?

Modern tıp dünyasının gelişmesiyle birlikte sıklıkla görülen burun eti büyümesine karşı birçok tedavi yöntemi geliştirilmiştir. Bu tedavi yöntemlerinden bazıları; radyofrekans, argon plazma ile küçültme, krioterapi (dondurarak) ile küçültme ve keserek çıkartma tedavileridir. Bu tedavi yöntemlerinin her birinin kendine göre avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır.

Kabul edilen en yaygın görüş, yukarıda saydığımız tedavi yöntemlerinden hangisi kullanılırsa kullanılsın, yumuşak dokuyu döşeyen “mukoza” adı verilen bölüme zarar verilmemesidir. Konka kemik ya da konka etinin büyümesi durumunda kullanılan teknikler farklı olup her iki durumda da yumuşak dokuyu döşeyen mukoza adı verilen bölüme zarar verilmemesi, ameliyatta en çok dikkat edilen konulardandır.

Sohbete başla
Merhaba, bilgi almak ister misiniz?
Merhaba
Dr. Bilgehan Aydın olarak size nasıl yardımcı olabiliriz?