fbpx
Pzt - Ctesi 08:00 - 20:00

Pazar - KAPALI

0212 224 74 74

info@bilgehanaydin.com

ŞİŞLİ/İSTANBUL

Harbiye, Abdi İpekçi Cd. No:57

Bizi Takip Edin

Burun Orta Duvar Eğriliği Nedir?

Burun tıkanıklığı, erkek ve kadınlarda en sık görülen solunum yolları rahatsızlıklarından biridir. Buna neden olan birçok etken bulunmasına karşın, yaygın olarak kabul edilen nedenlerden biri de burun delikleri arasında yer alan ve burun boşluğunu ikiye ayıran “septum” adı verilen bölgede oluşan veya var olan eğrilmedir. Septum, kemik ve kıkırdaktan oluşan bir maddedir. Sonradan burundan alınan darbelerin neden olduğu eğriliklerin yanı sıra bazı kişilerde doğuştan da bu problem kendini gösterebilmektedir. Burun ve orta duvar eğriliği, nefes alıp vermede zorlanmalara neden olduğu gibi burun tıkanıklarına da büyük oranda etki eden bir durumdur.

Normal bir insanın septum kemiği, düzdür ancak bu problemi yaşayan kişilerin septumu eğridir. Tıp dilinde bun “deviasyon” denir. Böyle bir durumda kişide en çok görülen problem, burundan solumanın zorlaşması veya tamamen kapanmasıdır. Bu da yaşam kalitesinin ciddi anlamda düşmesine neden olmakta, konuşma güçlüğü gibi hayati etkenlerin engellenmesine neden olmaktadır.

Septum eğriliği, bazı kişilerde çok fazla değildir ve bu durum, ameliyat olmayı gerektirmez. Bazı ilaçlar veya farklı tedavi yöntemleri ile bu sorunun önüne geçilebilmektedir. Fakat bazı insanlarda septum eğriliği, nefes alıp vermeyi engelleyecek düzeydedir. Bu tip kişilerde ilaçlı tedavi işe yaramadığı için cerrahi operasyon uygulanmaktadır. Septoplasti ameliyatı ile burun eğriliği düzeltilebilmekte ve kişinin nefes alıp vermesi kolay hale getirilmektedir.

burun orta duvar eğriliğiSeptoplasti ameliyatı (septum deviasyonu ameliyatı) nedir?

Burunda yaşanan ve sürekli olarak devam eden tıkanmanın en büyük nedeni, yukarıda da belirttiğimiz gibi burun delikleri arasında yer alan ve burun boşluğunu ikiye ayıran septum kemiğinin eğri olmasıdır. Septoplasti ameliyatı, bu sorunun ortadan tamamen kaldırılması için uygulanan kalıcı bir çözüm yöntemidir.

Hastaya anestezi uygulandıktan sonra semptuma atılan bir kesi ile bu bölgeye ulaşılır ve tıkanıklığın olduğu bölge düzeltilerek işlem tamamlanmış olur.

Deviasyon ameliyatı ise septum ameliyatından biraz daha farklıdır. Bu ameliyatta septum kemiği tamamen çıkartılarak düzeltilip yerine yeniden konulabildiği gibi tıkanıklık yapan bölge çıkartılarak düzeltildikten sonra yerine konulabilmektedir.

Her iki ameliyat tipinden sonra ortak olarak burunda herhangi bir şekil bozukluğu durumu söz konusu olmamaktadır.

Septoplasti ameliyatında dikkat edilmesi gerekenler

Estetik ya da zaruri tüm ameliyatlarda kişinin en çok dikkat etmesi gereken konuların başında, hastane ve doktor seçimi gelir. Septum ameliyatı, ciddi ve uzmanlık gerektiren bir cerrahi operasyon olduğu için bu ameliyat için de doğru doktoru ve hastaneyi seçmek önemlidir. Genellikle lokal anestezi altında yapılan septoplasti ameliyatından sonra burun tamponu takılarak hasta taburcu edilmektedir. Ameliyattan sonra kısa bir süre dinlenilmesi önerilmektedir. Bu süreden sonra hasta günlük yaşamına ve çalışma hayatına normal şekilde devam edebilmektedir.

Septoplasti ameliyatından sonra dikkat edilmesi gerekenler

Burun, yapısı itibari ile darbelere karşı dayanıklı olmayan bir organdır. Ameliyat geçirmiş kişilerin doktorun verdiği önerileri ve ilaçları kesinlikle kullanması gerekmektedir. Doktorun belirlediği süre içerisinde herhangi bir spor yapılmamasına ve burunun darbe almamasına dikkat etmek, ameliyat sonrası sürecin daha sağlıklı geçmesine yardımcı olacaktır.

Ameliyat işlemi tamamlandıktan sonra burun tamponu, uzman hekimin belirlediği süre içerisinde takılı kalması gerekir. Bunun nedeni oluşabilecek kanamaları durdurmak ve operasyonun başarılı bir şekilde tamamlanmasıdır. Bu nedenle doktorun ön gördüğü süre içinde burun tamponunun çıkartılmamasın eve bu süreçten sonra da yine dikkat edilmesi gereken konulara dikkat etmek önemlidir. Sağlığınızı korumak ve sağlıklı yaşam ile sevdiklerinizle bir arada kalmak için hastalıklarınızı ihmal etmeden en erken dönemde tedavi olun.

Sohbete başla
Merhaba, bilgi almak ister misiniz?
Merhaba
Dr. Bilgehan Aydın olarak size nasıl yardımcı olabiliriz?