fbpx
Pzt - Ctesi 08:00 - 20:00

Pazar - KAPALI

0212 224 74 74

info@bilgehanaydin.com

ŞİŞLİ/İSTANBUL

Harbiye, Abdi İpekçi Cd. No:57

Bizi Takip Edin

Çene Estetiği Nedir? Nasıl Uygulanır?

Son dönemlerde estetik görünmek amacıyla en çok talep edilen ameliyatlardan biri haline gelen çene estetiği, aşırı belirgin çenenin projeksiyonunu azaltarak yüz görünümünü daha güzel ve çekici hale getirmek amacıyla uygulanmaktadır.  Kozmetik bir cerrahi operasyon olan çene estetiği, kişinin özgüveninin artmasını sağlamakla birlikte kendine olan saygınlığını da arttırmaktadır.

Çeneyi yeniden şekillendirmeyi amaçlayan estetik operasyon, implant kullanılarak kemikte redüksiyon ameliyatı yapılarak gerçekleştirilir. Kişinin istediği yüz hatlarına sahip olması için uygulanan bu operasyonda herhangi bir yaş sınırı olmamakla birlikte 18 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir. Tabi bunun haricinde özel bazı durumlarda, doktorların onayı ile daha küçük yaşlarda da yapılabilen bir estetik ameliyat türüdür. Genel olarak alt çene çizgisi ile yan çene bölgesinde yapılan çene estetiği yüz özelliklerinin uyumunu arttırarak çene-yanak ve alın dengesini iyileştirmek amacıyla yapılmaktadır.

Çene Estetiği AmeliyatıÇene estetiği yapmadan önce dikkat edilmesi gerekenler

Diğer estetik operasyonlara göre daha zor ve dikkat edilmesi gereken bir estetik operasyon olduğu için kişinin cerrah seçimi son derece önemlidir. Alanında daha önce çok sayıda referansı olan ve dalında uzmanlığını kanıtlayan bir uzman olmasına dikkat etmek, çene estetiği operasyonunun başarılı şekilde geçebilmesi için en çok dikkat edilmesi gereken durumların başında gelmektedir.

Çene estetiği nasıl yapılır?

Çene yapısından dolayı sorun yaşayanların daha çok tercih ettikleri, bununla birlikte yüz, çene ve alın bölgesinde bir uyum sağlamak isteyenlerin başvurdukları bir yöntem olan çene estetiği, çene kemiği, mentoplasti veya genioplasti isimleri verilen bir operasyon ile çenenin öne doğru hareket ettirilebilmektedir. Kişinin çene yapısına bağlı olarak veya uzman cerrahın önerisi doğrultusunda bu işlemler yerine bazen silikon implantlar çenenin daha büyük ve şekilli görünmesin için kullanılabilmektedir.

Çene estetiği, her zaman çenenin büyük görünmesi için uygulanan bir operasyon türü değildir. Bazen de aşırı büyük görünen ve rahatsızlık veren çene tiplerinin küçültülmesi için de uygulanabilen operasyonlardır. Estetik görünüm elde etmenin yanı sıra daha iyi çiğneme dinamiği kazandırmak amacıyla da uygulanabilen operasyon ile kişinin yaşam kalitesi daha artmakta ve kendine olan özgüveni de yükselmektedir.

Estetik görünüm amacıyla uygulanan çene estetiğinde çoğu zaman uzmanlar, bu işlemin tek başına yapılması yerine, belirgin bir yüz hattına sahip olunabilmesi için burun estetiği, boyun estetiği ve yüz estetiği gibi işlemlerin kombine edilmesi ile de yapılmasını önerebilmektedir. Bu işlemler, tamamen hastanın durumuna bağlı olarak uzman cerrahın önereceği durumlardır.

Çene estetiği süreci ve sonrası

Her cerrahi operasyonda olduğu gibi çene estetiği operasyonunun da belirli bir süreci ve sonrasında yaşanan bazı durumları söz konusudur. Genel anestezi yapılarak uygulanan bu estetik operasyon sonrasında, hastanın gözetim altında olması gerekmektedir. Bu yüzden genellikle 1 gece hastanın hastanede kalması istenmektedir.

Çene Estetiği SonrasıOperasyonu takip eden ilk iki gün boyunca operasyonun uygulandığı bölgede hafif sızlamalar veya ağrıların oluşması normal olarak görülmektedir. Doktorun verdiği ağrı kesici ilaçlarla bu ağrıların hafiflemesi sağlanmaktadır.

Zaman zaman karıncalanmalar ve hafif ağrıların oluşmasından dolayı uzman cerrahlar, çene estetiği olan kişinin ameliyattan sonra yüzüne hafif masajlar yapması ve yüzüne zarar verecek hareketlerden kaçınması gerektiğini belirtmektedir. Diş fırçalama, elinizi çenenin alt tarafına yaslama gibi hareketlerden kaçınmanız, operasyonun daha sağlıklı şekilde sonuçlanmasına yardımcı olacaktır.

Çene estetiği zor mu?

Doğumsal ya da sonradan oluşan çene bozukluklarının giderilmesi amacıyla uygulanan çene estetiği, bozukluk ve deformitelerinin giderilmesi için uygulanan bir operasyondur. Daha çok alt çene bozuklukları şikâyeti ile hastaneye müracaat eden hastaların genel durumu incelendikten sonra uygun olan cerrahi yöntem uygulanır. Alt çenedeki deformitenin özelliğine, yandaş başka hastalığın varlığına, hastanın yaşına, dişlerinin durumuna, ısırmasına gibi bazı durumlar değerlendirilerek uygulanır. Operasyon genel olarak zor olmasa da diğer estetik ameliyatlara göre daha çok dikkat edilmesi gerekir. Özellikle uzman cerrah seçimi bu konuda önem taşıdığından dolayı çene estetiği yaptırmak isteyenlerin cerrah seçimi konusunda seçici davranmaları önemlidir.

Çene estetiği hangi durumlarda yapılır?

Genellikle yüz hatlarının daha güzel görünmesi için uygulanan çene estetiği, bunun haricinde farklı durumlarda da uygulanabilmektedir. Bu durumlar şöyledir;

  • Alt çene geriliği
  • Alt çenede aşırı gelişme
  • Alt çenede asimetrik gelişim bozuklukları
Sohbete başla
Merhaba, bilgi almak ister misiniz?
Merhaba
Dr. Bilgehan Aydın olarak size nasıl yardımcı olabiliriz?