fbpx
Pzt - Ctesi 08:00 - 20:00

Pazar - KAPALI

0212 224 74 74

info@bilgehanaydin.com

ŞİŞLİ/İSTANBUL

Harbiye, Abdi İpekçi Cd. No:57

Bizi Takip Edin

Dudak Estetiği Ameliyatı Nedir? Nasıl Yapılır?

Güzellik alanının önemli bir dalı olan estetik, kişilerin görünümünde değişiklik yapan bir alandır. Bu alan içerisinde tercih edilen estetik türlerinden biri olan dudak estetiği, alt dudağın, üst dudağın veya her iki dudağın yüz hatları ile uyum sağlaması amacı ile uygulanan plastik cerrahi prosedürüne verilen isimdir. Son dönemlerde artan bir taleple kendinden söz ettiren dudak estetiğinde en önemli detay, tercih edilen doktorun alanındaki başarısıdır. Adı sanı bilinmeyen “merdiven altı” diye tabir edilen yerlerde gerçekleştirilen dudak estetiği operasyonu gibi ciddiyet gerektiren ameliyatlarda, dikkatli bir şekilde hareket edilmediğinde büyük problemlerin yaşanması durumu söz konusu olabilmektedir.

dudak estetiğiLokal anestezi altında gerçekleştirilen dudak estetiği, dudakların durumuna bağlı olarak ortalama 1-2 saat kadar sürmektedir. Bu estetiğin amacı, kalıcı bir dudak güzelliği oluşturarak kişinin özgüvenini arttırmaktır. Maliyetler, uygulanacak estetik operasyonun türüne bağlı olarak değişebileceği gibi alt dudak, üst dudak veya her iki dudağın da operasyona tabii tutulmasına bağlı olarak değişmektedir.

Dudak estetiği nedir, neden yapılır?

Yüz, insan vücudunda en çok dikkat çeken bölgedir. Yaşlılık belirtilerinin ilk belirmeye başladığı bölüm olmasından dolayı genellikle estetik operasyonlar yoğunlukla yüz bölgesi üzerinde yapılır. Dudak estetiği, dudakların yüz hatları ile uyum sağlaması için uygulanan kozmetik plastik cerrahidir. Operasyon, dudakların küçültülmesi veya büyütülmesine yönelik uygulanmaktadır.

Bazı kişilerin alt dudakları ile üst dudakları birbiri ile orantılı değil ve bu da bu tip kişilerde özgüven problemine neden olabilmektedir. Ya da her iki dudağın da yüz hatları ile uyum içinde olmaması da yine bu tip problemlerin oluşmasına neden olmaktadır. Dudak estetiği, tam olarak bu tip durumlarda yapılan ve sonucunda yüz hatları ile uyum içinde olan dudaklara sahip olmayı amaçlayan bir estetik operasyondur.

Dudak estetiğinin avantajları nelerdir?

Estetik ameliyatlar genel olarak kişilerin daha genç görünmesi, uygulanacak bölgenin bir bütün halinde uyum dengesi üzerine oturtulması amacı ile yapılmaktadır. Dudak estetiği de bu amaçlar doğrultusunda yapılan bir işlem olup avantajlı bir estetik operasyondur. Peki, dudak estetiğinin avantajları nelerdir?

  • Dudaklar daha dolgun görünür ve yüz hatları ile uyum içinde olur.
  • Yüzünüz ile daha orantılı dudaklara sahip olursunuz.
  • Üst ve alt dudakların dengesi ve yüz dengesinin sağlanması ile kombinasyon oluşturur.

Dudak estetiği nasıl yapılır?

Dudak estetiği, yukarıda da belirttiğimiz gibi lokal anestezi altında yapılan bir işlemdir. Genellikle tek seansın yeterli geldiği bu operasyonun yan etkilerinin yok denecek kadar az olması, hastanın hastanede yatmasına gerek bırakmamaktadır. Sadece ameliyat sonrası doktorun verdiği ilaç ve kremlerin kullanılmasına dikkat etmek, sürecin daha hızlı ilerlemesine yardımcı olmaktadır.

dudak estetiği nasıl yapılır?Dudak estetiği sonrası

Estetik operasyonlarda genel olarak hastanın hastanede yatmasına gerek kalmamaktadır. Dudak estetiğinde de aynı durum söz konusudur. Hasta, operasyondan sonra taburcu edilir ve oluşabilecek komplikasyonlara karşı doktor bazı ilaçların kullanılmasını ister. Genel olarak herhangi bir yan etkisi olmasa da hastalarda dudak uyuşması gibi durumlar görülebilmektedir. Fakat bu durum genellikle birkaç saat içerisinde yok olmaktadır.

Dudak estetiği yaptıranlar, bir gün evlerinde istirahat ettikten sonra gündelik işlerine devam edebilirler. Tamamen iyileşme süreci 1-3 hafta kadardır. Fakat operasyonun bitiminden sonraki 3-4 gün sonrasında hastaların dudaklarında şişlik veya morarma gibi durumlar belirebilmektedir, bunun da kalıcı olmadığını kısa bir süre sonra yok olacağını bilmek gerekir. İyileşme sürecinde bazı kişilerde his kaybının yaşanması durumu kendini gösterebilmektedir. Fakat bu da diğer komplikasyonlar gibi kalıcı olmayan bir süre sonra ortadan kalkan bir durumdur. Bu yüzden herhangi bir paniğe kapılmasına gerek yoktur.

Dudak estetiği operasyonundan önce dikkat edilmesi gerekenler

Estetik operasyonlar her ne kadar güzel görünmek amacı ile yapılsa da yine de bu operasyonlara karar verdikten sonra operasyonun gerçekleştirileceği güne kadar dikkat edilmesi gereken bazı önemli hususlar vardır. Dudak estetiği operasyonundan önce dikkat edilmesi gerekenler şunlardır;

  • Ameliyattan en az 2 hafta öncesinde sigaranın terkedilmesi gerekmektedir.
  • Dudak estetiği yapacak doktordan tüm bilgileri alın.
  • Alkol tüketiminin ameliyattan en az 2 hafta öncesinde bırakılması gerekmektedir.
  • Kullanılan sabit ilaçlar varsa operasyondan önce mutlaka doktora bildirilmesi gerekmektedir.
  • Ameliyattan önce kahvaltınızı yapın, operasyon öğleden sonra yapılacaksa hafif atıştırmalıklar yiyebilirsiniz.

Dudak Estetiği İle İlgili Sık Sorulan Sorular

Bu başlık altında dudak estetiği ile ilgili en çok sorulan sorular ve cevapları sizler için listeledik. Bu soruların dışındaki merak ettikleriniz için bizlere ” İletişim ” sayfasından ulaşarak iletebilirsiniz.

Dudak büyütme ne kadar süre ile kullanılır?

Dudak büyütme estetiğinde kullanılan materyaller hazır dolgu malzemeleri ise etkisi 1 yıl kadar sürmektedir, ancak hastanın kendi yağ dokusu kullanılarak operasyon yapılmış ise ömür boyu devam eder.

Sigara içenler dudak estetiği yaptırabilir mi?

Sigara kullananlar dudak estetiği yaptırabilirler. Ancak iyileşme sürecinin hızlanabilmesi için ve komplikasyonlara maruz kalınmaması için estetik operasyonundan en az 2 hafta öncesinde sigaranın bırakılması gerekir.

Dudak estetiği riskli mi?

Alanında deneyimli ve uzman doktorlar tarafından yaptırılan dudak estetiğinin herhangi bir riski yoktur.

Dudak estetiği alerji yapar mı?

Genellikle hastanın kendi yağ dokusu kullanılarak yapılan dudak estetiğinde herhangi bir alerji söz konusu olmaz. Fakat dolgu malzemesi kullanılarak yapılan estetiklerde bazı kişilerde alerji oluşabilmektedir.

Dudak estetiği kimler için uygundur?

Dudaklarında simetri bozukluğu olan, alt dudak, üst dudak veya her iki dudağın yüz hatları ile uyumlu olmaması durumunda gerekli incelemeler yapıldıktan sonra engel görülmeyen herkes dudak estetiği yaptırabilir.

Sohbete başla
Merhaba, bilgi almak ister misiniz?
Merhaba
Dr. Bilgehan Aydın olarak size nasıl yardımcı olabiliriz?