fbpx
Pzt - Ctesi 08:00 - 20:00

Pazar - KAPALI

0212 224 74 74

info@bilgehanaydin.com

ŞİŞLİ/İSTANBUL

Harbiye, Abdi İpekçi Cd. No:57

Bizi Takip Edin

FUE ve DHI Saç Ekimi Nedir? Bilinmesi Gerekenler

Saç Ekiminde kullanılan cihaz ve ekipmanlar gelişen teknoloji ile paralel bir şekilde hızlı bir gelişim göstermiştir. Saç Ekimi prosedürleri de bu ilerleme ile birlikte sürekli iyiye ve daha konforlu olana doğru bir evrim geçirmiş ve her hastanın farklı ihtiyaçlarına hitap edecek farklı Saç Ekimi teknikleri geliştirilmiştir.

Modern Saç Ekimi teknolojileri beraberinde yeni teknikleri de getirmiştir. Bu yeni teknikler arasında FUE (Follicular Unit Extraction/Foliküler Ünite Ekstraksiyonu) ve DHI (Direct Hair Implant/Doğrudan Saç Ekimi) yöntemleri uygulanmaya başladıkları andan itibaren hem plastik cerrahlar hem de hastalar tarafından rağbet görmüştür.

FUE tekniğinde saç folikülleri konvansiyonel yöntemlerde (örneğin FUT tekniğinde) olduğu gibi bölgesel olarak değil, tek tek alınmaktadır. Daha gelişmiş teknolojilerle ve daha üstün bir teknik ekspertizle uygulanan bir teknik olmasından dolayı da daha başarılı sonuçlar vermektedir. Örneğin, FUE tekniğinde hiçbir aşamada bıçak kullanılmaz, dolayısıyla prosedür esnasında dikiş, sonrasında ise yara izi diye bir şey söz konusu değildir. Bunun yanı sıra FUE minimal invaziv, yani dokulara müdahale edilmeyen bir Saç Ekimi yöntemi olduğu için postoperatif süreçte herhangi bir ağrı, enfeksiyon, yara, kanama veya iz beklenmez.

Diamond FUE Saç Ekimi Nedir?

Kliniğimizde uygulanan yöntemlerden bir diğeri olan Diamond FUE tekniğinde elmas kaplamalı safir uçları kullanmaktayız. Diamond FUE tekniğinde greft nakli öncesinde kanallar bu elmas uçlu bıçaklar sayesinde çok daha sağlıklı bir şekilde gerçekleştiriliyor. Bu sayede deride herhangi bir yara izi kalmadığı gibi, yeni nakledilen saçların çıkmaya başlamasıyla birlikte kişi berberinin veya kuaförünün dahi nakledilmiş saç olduğunu anlayamayacağı doğal görünümlü ve gür saçlara kavuşuyor.

DHI Saç Ekimi Nedir?

DHI (Direct Hair Implantation/Doğrudan Saç Ekimi) yönteminde donör alandan tek tek hasat edilen saç folikülleri Choi Implanter adı verilen özel bir kalemle alıcı alana nakledilir. DHI Saç Ekiminde tek tek toplanan ve Choi kalemine alınan foliküller yine bizzat Choi kalem tarafından kanallara aynı anda nakledilir.

FUE ve DHI Saç Ekimi Yöntemleri Arasındaki 10 Temel Fark

Bu iki yöntem arasında bazı temel farklılıklar vardır. En önemli fark, aşağıda da görülebileceği üzere, her iki tekniğin uygulanış biçimleri arasındadır.

  • FUE Saç Ekimi yöntemi ve DHI Saç Ekimi yöntemi arasındaki en temel fark uygulama anlamındadır.
  • FUE Saç Ekiminde tek seansta 3000 ile 7000 arası greft, DHI Saç Ekimi tekniğindeyse tek seansta 4000 greft nakledilir.
  • DHI Saç Ekimi tekniğinde saç folikülleri donör bölgeden alınıp en fazla 1 veya 2 dakika içerisinde nakil bölgesine yerleştirildiği için greftlerin vücut dışında bekledikleri süre diğer yöntemlere nazaran çok daha kısadır. Bu sayede saç foliküllerinin ve saç dokusunun zarar görme olasılığı minimuma iner.
  • DHI Saç Ekiminde iyileşme hızı FUE Saç Ekimine kıyasla çok daha yüksektir. DHI’da kanama da neredeyse hiç görülmez.
  • FUE Saç Ekimi daha geniş bir alana nakil yapmak, DHI ise daha sık nakil yaparak işlem sonrasında daha gür bir görünüm elde etmek için elverişlidir.
  • DHI Saç Ekimi yönteminde 1 santimetrekareye 100 greft nakledilirken, bu sayı FUE Saç Ekiminde yaklaşık 60’tır.
  • DHI Saç Ekimi yönteminde saç dökülmesinin yoğun olmadığı ve tam bir kelleşme görülmeyen alanlarda saç aralarına kolayca nakil yapılabilirken FUE bu uygulamaya elverişli bir teknik değildir.
  • FUE yönteminde saçların muhakkak tıraş edilmesi gerekir. DHI yönteminde ise yalnızca donör alandaki saçların tıraş edilmesi yeterli olacaktır.
  • DHI yönteminde kullanılan cihazlar ve ekipman daha pahalı, operasyona giren ekipteki personel sayısı daha fazladır, dolayısıyla uygulamanın maliyeti FUE’ye kıyasla daha yüksektir. FUE ise daha uygun maliyetli bir uygulamadır.
  • FUE tekniğinde işlem 6 ila 8 saat arası dürer. Bu süre DHI yönteminde biraz daha uzundur.

FUE Saç Ekimi ve DHI Saç Ekimi teknikleri arasındaki temel farkları aşağıdaki tabloda daha şematik bir şekilde görebilirsiniz.

tablo-ekim

Saç Ekimi yöntemleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için bu makaleyi okuyabilirsiniz.

Saç Ekimi fiyatları nakil esnasında kullanılan tekniğe ve nakil sonrasında uygulanacak takviye edici tedavilere bağlı olarak değişebilmektedir. Nakil esnasında kullanılabilecek en yüksek greft sayısı hakkında bilgi almak ve en uygun fiyatlı nakil tekliflerimizi değerlendirmek için lütfen formumuzu doldurun veya bizimle iletişime geçin. En iyi sonucu alacağınızı size taahhüt ediyoruz.

Sohbete başla
Merhaba, bilgi almak ister misiniz?
Merhaba
Dr. Bilgehan Aydın olarak size nasıl yardımcı olabiliriz?