fbpx
Pzt - Ctesi 08:00 - 20:00

Pazar - KAPALI

0212 224 74 74

info@bilgehanaydin.com

ŞİŞLİ/İSTANBUL

Harbiye, Abdi İpekçi Cd. No:57

Bizi Takip Edin

Göz Kapağı Estetiği & Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Doğal yaşlanmanın en etkili olduğu ve insan vücudunda kendini en iyi şekilde belirttiği bölge yüz bölgesidir. Yüzü bir bütün olarak düşündüğünüzde; yaşlanma belirtilerinin kendini en net gösterdiği yer, göz ve çevresidir. Yaşlanma süreci ile birlikte göz kapaklarında meydana gelen bollaşmalar, yaşlılığın en belirgin belirtisi olarak kabul edilmektedir. Günümüzün gelişen teknolojisi sayesinde, estetisyenlerin uyguladıkları göz kapağı estetiği ile yaşlanma belirtileri ortadan kaldırılabiliyor.

Göz kapaklarında meydana gelen bollaşma, daha çok 50’li yaşlardan sonra kendini göstermeye başlar. İlk dönemlerde göz çevresinde meydana gelen ve adına “kazayağı” denen ince çizgiler, zaman içinde daha fazla belirgin hale gelmeye başlar ve bunun akabinde, göz kapaklarında yaşlılık belirtisi olarak kabul edilen bollaşma boy gösterir. Doğal yaşlanma sürecinde, insan vücudundaki kaslar, genel olarak zayıflamaya başlar.

göz kapağı estetiğiDiğer bölgelerde kasların zayıflaması, dışarıdan bakıldığında çok bariz bir şekilde belli olmasa da göz kapağını tutan kasların zayıflaması, net bir şekilde kendini gösterir. Daha çok doğal yaşlanma sürecinde ve 50’li yaşlardan itibaren kendini göstermeye başlayan bir durum olsa da her insanda aynı yaş sınırlarında görülür diye bir kaide yoktur. Bazen çok daha erken yaşlarda da göz kapağında düşme ve bollaşma durumları söz konusu olabilmektedir. 30’lu yaşlardan itibaren bu durumun meydana gelmesi ise kişilerde psikolojik bir takım sorunların yaşanmasına neden olur.

Göz kapağı estetiği nedir, faydaları nelerdir?

Yaşlılık belirtilerini yok etmeye yönelik tasarlanan onca ürün bulunmaktadır. Bazen bu ürünler, krem olarak karşımıza çıkar, bazen bir losyon olarak ya da bir dolgu malzemesi olarak karşımıza çıkar. Ancak kabul etmek gerekir ki yaşlılık belirtilerini ürünlerle yok etmek mümkün değildir, sadece ihtimaller arasındadır. Fakat buna karşın tıp dünyasında geliştirilen estetik operasyonlar, yaşlılık belirtilerinin ortadan kalkmasına yardımcı olabilir.

Göz çevresindeki yaşlılık belirtileri; üst ve alt kapaklarda yaşanan bollaşma, torbalar, sarkma, çizgiler, kırışıklıklar, alt kapaklarda şişme gibi durumlar, göz kenarlarının sarkması, mor halkalar şeklinde kendini gösterir ve bu belirtilerin ortadan kaybolması için kullanılacak en kaliteli cilt bakım ürünü bile bir yerden sonra yetersiz kalır. Fakat buna karşın göz kapağı estetiği uygulanarak, yaşlılık belirtileri tamamen ortadan kaldırılabilir.

Göz kapağı estetiği; uzman doktorlar tarafından yapılan bir işlemdir. Operasyondan önce hastadan yapılması gereken muayene ve tetkikler istenir ve çıkartılan raporlar değerlendirildikten sonra kaş ve alın bölgesinin fiziksel muayenesi yapılarak göz kapağı estetiği için operasyona başlanır.

Göz kapağı estetiğinde amaç, sadece bollaşmaları yok etmek değil, oluşabilen asimetri, düşme ya da kapaklarda bollaşma gibi can sıkıcı durumlar da ortadan kaldırılmaktadır.

Göz kapağı estetiği yaptırmaya karar vermeden önce kişinin sağlıklı bir araştırma yapması önemlidir. Alanında bilinen, referansları güçlü olan ve yaptığı operasyonlardan başarılı sonuçlar alan bir doktor ve hastaneden destek alması, daha sağlıklı şekilde estetiğin sonuçlanmasını etkiler.

Göz kapağı estetiği nasıl yapılır?

Hastanın genel durumu incelenerek estetik yapılmaya uygun olup olmadığı değerlendirildikten sonra göz kapağı estetiği yapılır. Operasyon, genel anestezi ya da lokal anestezi uygulanarak gerçekleştirilmektedir. Hangi tip anestezisinin uygulanması gerektiğine karar vermek, uzman doktorun yaptığı incelemeler ve hastadan elde edilen bulgular sonucunda belirlenmektedir. Genel olarak anestezide lokal anestezi; sadece üst kapaklarda meydana gelen bollaşmaları yok etmede yapılır, her iki kapağa da operasyon yapılacaksa o zaman genel anestezi altında göz kapağı estetiği yapılır.

Göz kapağı estetiğinde dikkat edilmesi gerekenler

Güzel görünmek, yaşlılık belirtilerini ortadan kaldırmak ve daha alımlı hale gelmek için tercih edilen estetik operasyonların tümü, dikkat edilmesi gereken bazı ayrıntılara sahiptir. Hassas bir bölge olduğu için göz kapağı estetiğinde dikkat edilmesi gerekenler hem daha önemli hem de mutlak surette uyulması gereken kurallardır. Peki, göz kapağı estetiğinde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

  • Operasyondan en az on gün öncesinden kan sulandırıcı ilaçlar ve aspirin kullanılmamalıdır.
  • Hastada kronik bir hastalık söz konusu ise operasyondan önce bunu mutlaka doktoruna bildirmesi gerekir.
  • İşlem sonrasında göz çevresinde ve göz kapaklarında ödem oluşması normaldir. Doktorun verdiği antibiyotiklerin ihmal edilmemesi gerekir.
  • Göz kapağı estetiği yapıldıktan sonra göz kapakları üzerine atılan küçük dikişlerin sağlıklı kalabilmesi için bantlar yapıştırılır. Bu bantlar, görme yetisine herhangi bir zarar vermemektedir. Ancak buna karşın yine de hastanın bir süre göz yorucu aktivitelerden uzak durması gerekir.
  • Göz kapağı estetiğinden sonra göz kapaklarının ödem toplamasına karşın yatış pozisyonunun doğru şekilde ayarlanması gerekir. Yatarken başın biraz daha yüksek olmasına dikkat edilmelidir.
  • Operasyon sonrası oluşabilecek morluklara karşı doktorun vereceği kremlerin mutlaka kullanılmasına özen gösterilmelidir.
  • Göz kapağı estetiği yapıldıktan sonra göz kapaklarında bandaj olduğu için makyaj yapmaktan kaçınılmalıdır.

Göz kapağı estetiğinden sonra iz kalır mı?

Göz kapağı estetiğinden sonra görülen durumlardan biri, alt ya da üst kapaklar fark etmeksizin, ince çizgi şeklinde görülen morluklardır. Bu durum hastalarda paniklemeye en çok neden olan durumlardan biridir. Fakat oluşan bu çizgilerin kalıcı olmadığını, maksimum 1 yıl içerisinde ortadan tamamen kaybolacağı unutulmamalıdır.

Sohbete başla
Merhaba, bilgi almak ister misiniz?
Merhaba
Dr. Bilgehan Aydın olarak size nasıl yardımcı olabiliriz?