fbpx
Pzt - Ctesi 08:00 - 20:00

Pazar - KAPALI

0212 224 74 74

info@bilgehanaydin.com

ŞİŞLİ/İSTANBUL

Harbiye, Abdi İpekçi Cd. No:57

Bizi Takip Edin

Horlama & Uyku Apnesi Tedavisi

Uyku, her insanın temel ihtiyaçlarından biridir. İnsan ömrünün ortalama üçte biri uykuda geçmektedir ve uyku, kişinin yaşam kalitesini etkisi altına alan en büyük etkenlerin başında gelir. Horlama ve uyku apnesi, uykuda solunum durması anlamına gelir ve bu sorun, horlama gibi rahatsız edici soruna neden olan temel etken olarak kabul edilmektedir. Horlama, sadece kişinin kendisini değil çevresini de rahatsız eder. Bu bağlamda düşünüldüğünde çok da büyük bir sorun olmadığı izlenimine kapılmak mümkündür fakat apne söz konusu ise durumun ciddiyetinin farkında olmak ve buna göre tedbir almak gerekmektedir.

Horlama problemi, her insanda olabilen bir durumdur. Bu durum, apne kaynaklı bir sorun değilse; kişinin sigarayı bırakması, yan yatması veya aşırı kilolu ise kilo vermesi ile çözülebilecek bir durumdur. Fakat uyku apnesi, bunlardan çok daha farklı şekilde gelişen bir sorun olup ciddiye alınması gereken bir durumdur.

Uyku apnesi nedir?

“Uykuda solunum durması” olarak ifade edilen uyku apnesi, horlamaya en çok neden olan sorunların başında gelir. Uyku esnasında nefesin durması ve yüzeysel hale gelmesi olarak da ifade edilebilen bu durum, gece boyunca birçok defa tekrarlanabilmektedir. Tekrarların az olması yaşam kalitesinde düşmelere neden olsa da uzun süre devam etmesi veya aralıklarla kendini göstermesi, nefes alamama yüzünden kişinin ölümüne yol açabilecek kadar ciddi tehlike boyutlarına ulaşabilmektedir. Uyku apnesi; dil kökü, yumuşak damağın veya aşırı büyüme gerçekleşmiş bademciklerin hava yolunu tıkaması sonucu 10 saniye kadar nefes alamama gibi durumların ifade edilmesin verilen isimdir.

uyku apnesiUyku apnesi nedenleri nelerdir?

Üst solunum yolunu tıkamaya neden olan uyku apnesi, yetişkinlerde görülebildiği gibi çocuklarda da görülebilen bir rahatsızlıktır. Üst solunum yolundaki daralmalar, kişinin aşırı kilolu olması, geniz eti ve bademcik enfeksiyonunun olması gibi pek çok neden, uyku apnesine neden olabilen durumlar arasında sıralanmaktadır.

Uyku apnesi olan kişilerde horlama, normal horlamadan çok daha fazladır, uzmanlara göre bu sorunu yaşayan kişilerde 3-4 kat daha fazla horlama olur ve bu görüntü olarak da normal horlamadan çok daha farklı şekilde kendini gösterir. Nefes darlığı, sık sık iç çekme, el hareketleriyle çırpınarak uyanmaya çalışma, sık ve uzun süreli gerçekleşen solunum durmaları gibi pek çok belirtilerle kendini gösteren uyku apnesi, erken dönemde müdahale edilmesi gereken bir durumdur. Uyku apnesine neden olan en büyük etkenler arasında yer alan hipertansiyon, kesin olarak tek etken olarak kabul edilemese de hastaların yüzde 30-50 arasında kişilerde görüldüğü, uzmanlarca bildirilmektedir.

Uyku apnesi belirtileri nelerdir?

Uykuda solunumun durması en büyük belirti olarak kabul edilse de uyku apnesinin belirtileri bundan daha fazlası ile kendini gösterir. Genel belirtiler şu şekilde sıralanmaktadır;

  • Uyku esnasında huzursuzluk,
  • Aşırı horlama
  • Sık idrara kalkma,
  • Terleme,
  • Ağızda kuruluk,
  • Reflü,
  • Tanıklı olarak solunum durmaları.

Yukarıda belirttiğimiz belirtiler, uyku apnesi için söylenebilecek genel belirtiler iken bunlar haricinde; baş ağrısı, unutkanlık, kontrandaysan bozukluğu, depresyon, sabah dinç uyanamama, aşırı derecede uykulu olma gibi belirtiler de uyku apnesi belirtileri arasında yer almaktadır. Bu tip sorunlarla karşı karşıya olan kişilerin erken dönemde tedavi olmaları önemli bir ayrıntıdır.

Uyku apnesi tedavisi nasıl yapılır?

Uyku apnesi nedenleri, yukarıda da saydığımız gibi farklıdır. Kişide obezite söz konusu ise tedavide ilk olarak obezitenin önüne geçilmesi sağlanmaktadır. Ancak bunun haricinde üst solunum yollarında belirgin anatomik daralmalar söz konusu ise hastanın zaman kaybetmeden Kulak-Burun-Boğaz uzmanına görünmesi gerekir.

uyku apnesi tedavisiHastalığın ileri aşamada olması durumunda tedavi şekli değişir. Bu tip durumlarda genellikle uygulanan tedavi yöntemi pozitif hava basıncı (CPAP) tedavisi olarak belirlenmektedir. Bu tedavi de yine kişinin durumuna ve hastalığının yüksek olmasına bağlı olarak otomatik ayarlarda düzenlemeler yapılarak gerçekleştirilmektedir.

Uyku apnesi tedavisinde amaç, üst solunum yollarında meydana gelen tıkanıklıkları açmaktır. Bunun için kişinin hastalık seviyesi dikkate alınarak uygun görülen tedavi uygulanır. Bazı kişilerde hava yolunu sürekli açık tutmak için basınçlı hava veren cihazların kullanılması önerilebilmektedir.

Modern tıp dünyasının hızlı bir şekilde ilerleyerek hastalıklarla mücadele konusunda başarılı sonuçlar vermesi sayesinde, uyku apnesi gibi rahatsızlıklar engellenebiliyor. Ancak burada önemli olan kişinin ihmale yer vermeden erken dönemde tedavi olmak için harekete geçmesidir. Unutulmaması gerekir ki, uyku apnesi, kalp hastalıklarına da yol açabilmektedir.

Sohbete başla
Merhaba, bilgi almak ister misiniz?
Merhaba
Dr. Bilgehan Aydın olarak size nasıl yardımcı olabiliriz?