fbpx
Pzt - Ctesi 08:00 - 20:00

Pazar - KAPALI

0212 224 74 74

info@bilgehanaydin.com

ŞİŞLİ/İSTANBUL

Harbiye, Abdi İpekçi Cd. No:57

Bizi Takip Edin

Jinekomasti Nedir? Jinekomasti Tedavisi Nasıl Yapılır?

Estetik operasyonlar, fiziki güzelliğin ortaya çıkması için yapılan operasyonlardır. Ancak bazı durumlarda, bu operasyonlar, “güzellik” kavramını aşar ve daha mecburi bir hale gelir. Jinekomasti de bunlardan biridir. Erkeklerde görülebilen bir durum olan jinekomasti, meme büyümesi problemidir. Yunancada “kadın” ve “meme” kelimelerinin birleştirilmesi ile oluşturulan jinekomasti, erkeklerde ciddi psikolojik sorunların yaşanmasına neden olabilmektedir. Bu problemin yaş sınırının olmaması; çocukluk, gençlik ve yaşlılık dönemlerinde görülebilmesini etkilemektedir. Kişinin sosyal yaşamını ciddi anlamda etkileyen jinekomasti probleminden kurtulmak isteyenler, geçici çözümler üretebilseler de kalıcı çözümler için tedavi görmeleri gerekmektedir. Hormonlardaki dengesizlikten ileri gelen bu sorunun çözümü, uzman estetisyenlerin uyguladıkları jinekomasti ile çözüme ulaştırılabilmektedir.

jinekomastiJinekomasti tedavisi

Erkeklerde meme büyümesi, sıklıkla görülebilen problemlerden biridir. Doğuştan var olabildiği gibi sonradan da gelişebilen bu rahatsızlık, genel olarak hormon dengelerinin bozulması olarak tabir edilmektedir. Erkeklerde Testosteron eksikliğine bağlı olarak gelişen östrojen hormonu fazlalığı, erkeklerde kadınsı görünümün oluşmasına neden olur. Bu rahatsızlığı bulunan erkeklerin hayatı, normal insanların hayatı ile aynı olsa da sosyal hayatta yarattığı psikolojik nedenler, erkeklerin bazen eve kapanmasına bile neden olabilmektedir. Modern tıp dünyasının geliştirilerek günümüzde yaşanan sorunlara yönelik çözüm üretmesi sayesinde, jinekomasti sorunu da çözüme kavuşturuluyor.

Jinekomasti tedavisi farklı yöntem ve teknikler kullanılarak tedavi edilebilen bir hastalıktır. İlaçla tedavi yöntemi ilk başvurulan yöntem iken bunun haricinde kişiye dışarıdan hormon verilerek hormon dengesinin sağlanması ile de çözülebilmektedir. Erkeklerde jinekomasti yani meme büyümesi, bazen tek memede görülebildiği gibi her iki memede de görülebilmektedir. Kişinin tedavi olabilmesi bir anlamda kişinin durumuna bağlıdır. Bunun için tedaviden önce gerekli analizler ve testler yapılarak karar verilir.

Jinekomasti ameliyatı

Estetik cerrahisinin geliştiği günümüzde, yaşanan fiziki sorunların çözümüne yönelik birçok yenilik geliştirilmeye devam etmektedir. Erkeklerde meme büyümesinin yarattığı ciddi psikolojik sorunlardan kurtulmak isteyenlerin müracaat ettikleri bir yöntem olan jinekomasti ameliyatı, ilaç veya hormon tedavisinin yeterli gelmediği durumlarda uygulanan cerrahi bir prosedürdür. Her yaş erkek grubunda görülebilen bir durum olmasına rağmen ameliyat, ergenlik dönemine gelmemiş kişilerde uygulanmaz.

Jinekomasti ameliyatı, “mastektomi” adı verilen bir yöntem ile yapılmaktadır. Endoskopiye benzeyen bu yöntem kullanılarak memenin içyapısı incelenir ve ameliyatın ne şekilde yapılması gerektiğine karar vermede yardımcı olur. Kısaca jinekomasti ameliyatı için bu yöntemin memenin içerisindeki dokunun alınması ya da temizlenmesine söylendiği söylenebilir. Lokal anestezi ya da hastanın durumuna bağlı olarak genel anestezi altında da yapılabilen bu tedavinin bitmesinden kısa bir süre sonra kişi sosyal hayatına daha özgüvenli bir şekilde devam edebilmektedir.

Jinekomasti tedavisi, bazı durumlarda liposuction yöntemi ile de yapılabilmektedir. Burada da amaç yine fazla yağ dokusunun alınarak kişinin normal bir görünüme sahip olmasını sağlamaktır. Obezite hastalarında daha sıklıkla uygulanan liposuction yöntemi de yine hastalığın durumuna bağlı olarak genel anestezi altında yapılabilmektedir.

jinekomasti sonrasıJinekomasti ameliyatı sonrası

Ameliyatın başarılı geçebilmesi için hastanın dikkatli olması gerekmektedir. Operasyonu gerçekleştiren uzman doktor, kişiye nasıl davranması gerektiği hakkında bilgi verir. Jinekomasti ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler şunlardır;

  • Ameliyattan bir süre sonra kişinin ağırlık kaldırmaması gerekir.
  • Meme bölgesinin daha kısa sürede toparlanması için doktorun verdiği korse 3 hafta boyunca kullanılmalıdır.
  • Hızlı bir iyileşmenin gerçekleşebilmesi için ameliyattan sonraki ilk 3 gün boyunca banyo yapılmaması gerekir.
  • Ameliyattan sonraki 3 gün boyunca kişinin yatış pozisyonunu iyi ayarlaması ve düz şekilde yatması gerekmektedir.
  • Doktorun belirlediği süre içinde kişinin spordan, sık eğilip kalkmaktan kaçınması gerekmektedir.

Jinekomasti ameliyatının avantajları nelerdir?

Sosyal hayatta kişilerin özgüvenli olabilmeleri için öncelikle fiziki durumlarının iyi olması gerekir. Erkeklerde görülen jinekomasti hastalığı, kadınsı bir görünümün oluşmasına neden olduğu için bu durumu yaşayan erkeklerde özgüven problemi en çok görülen durumlar arasında yer alır. Ameliyat, liposuction veya ilaçla tedavi edilen kişilerin, topluma adaptasyon sağlamaları daha kolay bir hale gelir. Ağır geçmeyen bir ameliyat olduğu için kısa sürede kişi kendini toparlayarak işlerine geri dönebilmektedir.

Sohbete başla
Merhaba, bilgi almak ister misiniz?
Merhaba
Dr. Bilgehan Aydın olarak size nasıl yardımcı olabiliriz?