fbpx
Pzt - Ctesi 08:00 - 20:00

Pazar - KAPALI

0212 224 74 74

info@bilgehanaydin.com

ŞİŞLİ/İSTANBUL

Harbiye, Abdi İpekçi Cd. No:57

Bizi Takip Edin

Kaş Ekimi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kaşlarımız yüzümüze ifademizi veren ve dış görünüşümüzü belirleyen en önemli unsurlardandır. Kaşlarımız yüzümüzün merkezine yakın bir konumda olduğu için kaş dökülmesi yüzdeki ifadeyi bozan ciddi bir sorun haline gelebilmektedir.

Kaşlar birçok nedenden ötürü tamamen dökülebilir veya yok olmaya yüz tutabilir. Bunların arasında alopesi areata, yani saçkıran, enfeksiyon, yanma, dövme yaptırma, aşırı seviyede koparma ve yolma, kaç foliküllerinin genleşmesi veya kaybolması gibi nedenler sayılabilir. Bu sorunlar kaş ekimi ile çözülebilmektedir. Kaş ekimi genel itibarıyla kafa derisinde gerçekleştirilen diğer saç ekimi işlemlerine benzer.

Kaş ekimine uygun olduğu düşünülen hastalarda nakil sonrasında kalıcı kaşlar elde etmek mümkündür, ancak kaşların diğer vücut kıllarından farklı bir yapısı olduğu için nakil işlemi hastadan hastaya farklı şekillerde sonuçlanabilmektedir. Kaş ekimi temelde vücudun diğer bir bölgesinden alınan kılın kaş bölgesine nakledilmesidir. Genellikle ense bölgesi olarak tercih edilen donör bölgeden alınan sağlıklı foliküller kaş bölgesine aktarılır.

Kaş Ekimi İşlemi Hangi Aşamalardan Oluşur?

Kaş ekimi vücudun herhangi bir bölgesindeki kıl folikülünün yerinden alınıp kaş bölgesindeki sorunlu kısma nakledilmesi işlemidir. Bu işlem için tüm vücut kılları kullanılabilmekle birlikte, en iyi sonucun ensedeki saç foliküllerinden elde edildiği deneyimle sabittir. Kaş ekimi işlemi lokal anesteziyle yapılır.

Kaş EkimiKaş ekimiyle ilgili en önemli detay kılların çıkış açılarını doğal bir görünüm elde edecek şekilde ayarlanmasıdır. Bu da işlem esnasında birtakım hassas ayarların yapılmasını gerektirir.

Nakil işlemine geçilmeden önce vücuttaki uygun bölgeden mikromotorlar yardımıyla kıl folikülleri alınır. Sonrasında nakil yapılacak bölgeye beş yüz grefte kadar aktarı yapılabilir. Kaş ekimi diğer nakillerden daha hassas bir el becerisi gerektirdiği için muhakkak konunun uzmanı tarafından yapılmalıdır. Kaş ekimi herhangi bir kesi içermediği için nakil bölgesinde çok daha hızlı bir iyileşme söz konusudur. Ayrıca nakil sonrasında hiçbir yara izi kalmamaktadır.

Nakledilen kaşlar işlemden sonra kademeli bir seyir izleyerek gelişir. Bu gelişim sürecinin her hastada farklı bir karaktere sahip olması beklenir. Nakledilen kaşların ilk aşamada dökülmesi hastada endişe yaratmamalıdır. Nakledilmiş kıl folikülleri kaş bölgesinde hastanın ömrü boyunca kalıcı olur. Tabii nakledilen foliküller doğal kaşlardan farklı olarak sürekli uzama eğiliminde olacağı için hastanın kaşlarını sık sık makas yardımıyla kısaltması gerekecektir. Bu da hasta için hiçbir şekilde sorun yaratacak bir durum değildir.

Kaş Ekimi Nasıl Yapılır?

Kaş ekimi tıpkı saç ekiminde olduğu gibi DHI yöntemiyle yapılır. Donör bölgesinden alınan foliküller önce serum fizyolojik içerisinde bekletilir. Daha sonra bu foliküller doğal kaş yapınıza uygun olacak şekilde, önceden belirlenen açılarda ve şekilde yerlerine yerleştirilir. Kaş ekimi, doğal bir görünüme kavuşmak isteyen hastalar için en uygun yöntemdir. Kaşlar yüzdeki merkezi konumları nedeniyle kişinin yüz ifadesini ve dış görünüşünü doğrudan etkileyen bir öneme sahip olduğundan, nakil işlemi hastanın arzusuna göre ve çok özen göstererek gerçekleştirilmelidir.

Kaş Ekimi İçin Klinik Seçerken nelere Dikkat Edilmeli?

Kaş ekimi yaptırmayı düşünen hastaların dikkat etmesi gereken bazı hususlar vardır. Öncelik bu işlemin yapılacağı klinik titizlikle araştırılmalı, ekimi yapacak uzman dikkatle seçilmelidir.

Kaş ekiminde kaşların çıkış yönü ve açısına çok dikkat etmek gerekir. Bu nedenle nakil için mutlaka tek saçlı foliküller tercih edilmeli, doğal bir görünüm elde etmek için hastanın orijinal kaş yapısı baz alınmalıdır. Bu bakımdan daha önce kaş ekimi yaptırmış hastaların yorumlarını takip etmekte ve bu işlemle ilgili öncesi/sonrası fotoğraflarını incelemekte fayda vardır. Yalnız, bu fotoğrafların photoshop veya benzeri programlar vasıtasıyla değiştirilmiş olması ihtimali nedeniyle fotoğraflardan ziyade videolar referans alınırsa daha doğru tercihler yapılabilir.

Kaş Ekimi Sonrası Bakım Nasıl Olmalı?

Operasyondan sonraki süreçte bakım anlamında hastaya epey iş düşmektedir. Postoperatif bakım süreci iki hafta veya bir ay sürebilir. Sonrasında kaşların şekillendirilmesi hijyen şartlarına çok dikkat etmek koşuluyla kuaförlerde yapılabilir. Bunun dışında, işlem esnasında herhangi bir kesi yapılmadığından kaş bölgesinde enfeksiyon riski çok düşüktür. Tüm prosedür kısa bir süre içerisinde tamamlanmakta, hastalar nakil sonrasında aynı gün içerisinde normal hayatlarına geri dönebilmektedir. Kaşların nakilden sonra normal gelişim döngüsüne girmesi hastanın metabolizmasına ve nakil sonrası bakıma gösterdiği özene bağlı olarak dört ila altı ay sürer.

Kaş Ekimi İşlemleriNakilden sonra kaş bölgesinde hafif bir kızarıklık ve bir miktar kabuklanma olması son derece normaldir. Dikkat edilmesi gereken tek husus bu kabukları elle çıkartmaya çalışmamaktır. İlk bir ya da iki gün boyunca nakil bölgesine su temas ettirilmemeli, özellikle de darbelerden kaçınılmalıdır.

Nakilden hemen sonra çıkan kaşlar başlarda zayıf ve güçsüz görünebilir ama bir süre sonra çok daha kalın ve güçlü bir görünüşe kavuşacaklardır. Bunun biraz zaman alacağı hasta tarafından unutulmamalıdır. Kaşların çıkmaya başlaması nakilden sonraki üçüncü ayı, tam olarak istenen görünüme kavuşması ise sekizinci ayı bulur. Hastanın bu süre zarfında uzmanların uyarılarını uygulaması ve kaş bakımını ihmal etmemesi büyük önem arz etmektedir.

Kaş Ekimi Sonucu Doğal Bir Görünüm Elde Etmek Mümkün Müdür?

Kaş ekimi adaylarının en büyük endişesi nakil sonrasında yeni kaşlarının doğal görünüp görünmeyeceği üzerinedir. Bu işlem deneyimli ve profesyonel kliniklerde, konunun uzmanı sağlık personeli tarafından yapıldığı takdirde gayet estetik ve doğal bir sonuç elde etmek mümkündür. Nakil işleminin gerçekleştirildiği ortamın sağlıklı ve hijyenik olması da bu bakımdan çok belirleyicidir.

Kaş ekiminde ekseriyetle tek seans yeterlidir ama hastanın daha gür kaşlara sahip olmak gibi bir talebi varsa veya ilk seansta nakledilen kaşlar herhangi bir sebepten zarar görmüşse ilk nakilden en erken bir yıl sonra olmak kaydıyla yeniden nakil yapılabilir. İkinci kez nakil yaptırmak hasta için herhangi bir olumsuzluk teşkil etmez.

Kaş Ekimi İçin Uygun Musunuz?

Kaşlarınızda yanmadan, yaralanmadan, piercing kullanmadan veya bunlara benzer fiziksel travmalardan kaynaklanan boşluklar veya izler varsa ya da genetik nedenlerden ötürü kaş miktarınız yetersizse kaş ekimi için uygun olduğunuz söylenebilir. Yine de bundan tam olarak emin olmak için nakil kararını almadan önce bir uzmana danışmanız ve kararı hekiminizle birlikte almanız daha doğru olacaktır.

Uygun bir kaş ekimi adayı olup olmadığınızı öğrenmek için Op. Dr. Bilgehan Aydın Hair Wellness Institute bünyesindeki uzman personele ücretsiz olarak kaş ekimi analizi yaptırabilirsiniz. WhatsApp üzerinden bizimle irtibata geçmek için lütfen buraya tıklayın.

Sohbete başla
Merhaba, bilgi almak ister misiniz?
Merhaba
Dr. Bilgehan Aydın olarak size nasıl yardımcı olabiliriz?