fbpx
Pzt - Ctesi 08:00 - 20:00

Pazar - KAPALI

0212 224 74 74

info@bilgehanaydin.com

ŞİŞLİ/İSTANBUL

Harbiye, Abdi İpekçi Cd. No:57

Bizi Takip Edin

Kepçe Kulak Ameliyatı (Otoplasti) Hakkında

Kepçe kulak (otoplasti), diğer adıyla kulak estetiği, son dönemlerde en çok tercih edilen estetik operasyonları arasında yer almaktadır. Kulakların normalinden daha dik olması durumuna verilen “kepçe kulak” sonradan gelişen bir durum değil, doğuştan itibaren kendini gösteren bir durumdur. Kepçe kulaklı olmak, bir yerden sonra psikolojik bazı sorunların yaşanmasına neden olduğu için erkek veya kadınlar, buna karşın farklı çözüm yöntemlerine başvurmaktadır.

Kepçe kulaktan rahatsız olan kadınlar, genellikle saçları ile kulaklarını kapatmayı çözüm olarak görürler. Erkekler ise kış aylarında bere kullanarak yaz aylarında ise eğer saçları uzun ise saçlarıyla değilse de onlar da saçlarını kulak memesine kadar uzatarak bu problemi saklamaya çalışırlar.

Modern tıp dünyasında gelişen tekniklerin olumlu sonuçlar vermesi sayesinde, bu gibi saklama yöntemlerine gerek kalmıyor. Kepçe kulak estetiği, başarılı şekilde sonuçlanan bir operasyon olduğu ve çok uzun zaman almayan bir işlem olduğu için günümüzde bu yöntem daha fazla tercih edilmektedir.

kepçe kulak ameliyatıKepçe kulak nedir?

Kepçe kulak, normal kulak boyundan daha uzun görünen ve görüntü itibari ile kişileri ele veren kulak tiplerine denir. Ancak gerçekte ise kepçe kulak olan kişilerin kulakları, normal insanlarınkinden büyük değildir, sadece kıkırdak şekli yüzünden bu görüntü ortaya çıkmaktadır. Kepçe kulak estetiği ile kıkırdağa müdahale edilerek düzeltilmektedir.

Kepçe kulak ameliyat nasıl yapılır?

Kepçe kulak operasyonu, uzun sürmeyen bir operasyondur. Uzman doktorların gerçekleştirdiği bu operasyonun amacı, var olan şekil ve boyut bozukluğunun düzeltilmesidir. Bunun için hastadan öncelikle genel muayene için bazı tahlillerin yapılması istenir. Hasta, operasyon için uygun ise, hastanın kulağının arka tarafından bir kesi atılarak kulağın/kulakların büyük görünmesine neden olan kıkırdağa ulaşılır ve bu kıkırdak dokuları törpülenerek işlem tamamlanmış olur.

Otoplasti yapılırken genellikle lokal anestezi yapılır ancak bazı durumlarda, genel anestezi daha uygun görülebileceği için ne şekilde anestezi yapılacağına uzman doktor karar vermektedir. Hızlı bir şekilde tamamlanabilen operasyon sonrasında çok bariz ve zor atlatılacak herhangi bir yan etki olmayacağında, kişi gündelik işlerini yapmaya kolaylıkla devam edebilmektedir.

Kepçe kulak ameliyatı ağrılı mı?

Kulaklarının boyutundan ve şeklinden rahatsız olanların tercih ettikleri kepçe kulak estetiği, zor geçen bir operasyon değil. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi estetik ameliyat, lokal anestezi altında, gerek duyulması durumunda ise genel anestezi ile yapıldığında herhangi bir ağrının hissedilmesi durumu söz konusu olmamaktadır. Ameliyat sonrasında hastanın kulaklarına sargı takılmaktadır. Bunun amacı, herhangi bir şekilde hastanın mikrop kapmasını engellemektir. 2-3 gün kadar takılı kalan sargılardan sonra saç bandı ile değiştirilir ve saç bandı da ortalama 15-20 gün kadar kullanılır.

Kulak estetiğinin avantajları nelerdir?

Toplum içinde “kepçe kulaklı” şeklinde anılmak, elbette kişilerin rahatsız olmasına yol açmaktadır. Doğuştan gelen bu durum, çözümsüz bir durum değildir. Günümüzün geliştirilen modern tıbbı sayesinde, kısa sürede bu sorun ortadan kaldırılabiliyor. Otoplasti (kepçe kulak estetiği) ortalama 1 ay kadar bir süreden sonra kişinin normal şekilde hayatına devam edebileceği bir operasyon olup herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Peki, kulak estetiğinin avantajları nelerdir?

  • Kulaklar, normal boyutuna getirilir,
  • Görüntü açısından hoş olmayan görüntü ortadan kalkar.
  • Kişi sosyal hayatta daha özgüvenli olur.
  • Estetik için kulak arkasından kesi atıldığı için herhangi bir iz kalmaz.
  • Kulak estetiği yapan kişi gündelik işlerine kısa bir süre içinde dönebilir.

Neden kepçe kulak estetiği yapılmalıdır?

Kadın ya da erkek olsun özellikle okul dönemindeki çocukların daha az bilinçli olmasından dolayı kepçe kulaklı kişilerle alay etmesi, bu dönemde çocuklar üzerinde ciddi anlamda travmaların yaşanmasına neden olmaktadır. Bunun haricinde, yine sosyal hayatta bu tip kulaklara sahip olan kişiler, özgüvenlerini daha çabuk yitirebiliyor, diğer insanlardan kendilerini daha ayrı görebiliyorlar. Bu da yine ciddi bazı psikolojik sorunların yaşanmasına neden olmaktadır. Ancak uzmanlara göre kepçe kulaklı olmak bir kader değildir. Çünkü günümüzün gelişmiş teknolojisi sayesinde, bu durumun ortadan kaldırılması son derece kolaydır.

Çocuklarda Kepçe Kulak AmeliyatıGeçmiş dönemlerde kulak estetiği diye bir operasyonun olmaması, kepçe kulaklara sahip kişilerin bir ömür boyu bu şekilde yaşamak zorunda kalmalarına neden oluyor ve bu da zaman zaman ciddi rahatsızlıkların yaşanmasına neden olabiliyordu. Fakat günümüzün ilerleyen estetik alanı sayesinde, artık bu tip sorunlar basit yöntemlerle tedavi edilebilmektedir. Kepçe kulak estetiği yapan kişiler, kısa süre içinde sağlıklarına kavuşabiliyor ve işlerine kaldıkları yerden devam edebiliyorlar.

Çocuklarda kepçe kulak ameliyatı

Kepçe kulak problemi, sonradan oluşan bir problem değildir. Bu yüzden doğumdan itibaren dikkat etmek gerekir. Bebeklerde kepçe kulak problemi görüldüğünde uzman doktorla görüşmek gerekir. Doktor ilk zamanlarda elastik bant takılmasını önerir. Ancak geç kalınması durumunda, uzman doktor gerekli tetkikleri yaptıktan sonra kepçe kulak estetiği için zaman verir.

Sohbete başla
Merhaba, bilgi almak ister misiniz?
Merhaba
Dr. Bilgehan Aydın olarak size nasıl yardımcı olabiliriz?