fbpx
Pzt - Ctesi 08:00 - 20:00

Pazar - KAPALI

0212 224 74 74

info@bilgehanaydin.com

ŞİŞLİ/İSTANBUL

Harbiye, Abdi İpekçi Cd. No:57

Bizi Takip Edin

Kulak Tüpü & Ventilasyon Tüpü Tedavisi

Kulak tüpü ya da diğer adıyla “ventilasyon” kulak zarının çökmesine neden olan durumlarda ve kulak zarı veya östaki borusunun doğru şekilde gelişmemesinin yol açtığı rahatsızlıklar durumunda takılır. Kulak zatı ve östaki borusunun gelişmemesi sorunu sadece yetişkinlerde ortaya çıkan bir durum değildir. Çocuklarda da görülebilen bu problem, bazen kendiliğinden geçebilmektedir. Uzmanlar, çocuklardan 3 aydan daha kısa zamandan beri sıvılı orta kulak iltihabının oluşması, kendiliğinden düzelebilen bir durum olduğunu fakat sıvı birikiminin 3 aydan daha fazla ise çocuklarda; baş dönmesi, kulakta ağrı, gibi durumlar görülebilmektedir. Bu tip durumlarda, çocuklara da kulak tüpü takılması gerekebilmektedir.

Kulak tüpü, her durumda takılması gerekmez. Özel bazı durumların oluşmasından sonra ihtiyaç duyulmaktadır. Peki, ventilasyon tüpü kimler için uygundur?

 • Tekrarlayan akut ve orta kulak iltihabı olan kişilere,
 • Kendiliğinden veya medikal tedavi ile iyileşemeyen kişilere,
 • Kulak zarı çökmelerinde,
 • Uçuş ya da dalış esnasında oluşan barotravmalarda,
 • Down Sendromu, yarık damak gibi kulak zarı ya da östaki borusunun doğru şekilde gelişmemesi durumunda kulak tüpü takılması gerekmektedir.

Kulak tüpü nasıl takılır?

Çocuklarda ve yetişkinlerde kulak tüpü (ventilasyon) farklı şekilde takılmaktadır. Yetişkinlerde operasyon genellikle lokal anestezi eşliğinde yapılmaktadır. Ancak özel durumların olması halinde genel anesteziye ihtiyaç duyulabilmektedir. Çocuklarda ise genel anestezi altında yapılmaktadır. Ortalama 10 dakika kadar süren ameliyata başlamadan önce mikroskop ile dış kulak yolundan girilerek kulak zarı çizilir. Kulak zarından çizilen bu bölgeden sıvı dışarı çıkartılır. Ameliyatın yapılması, hastanın kulağında herhangi bir değişikliğin meydana gelmesine neden olmaz. Çocuk hastalarda, kulak tüpü ile birlikte varsa geniz eti de alınır.

kulak tüpü tedavisiKulak tüpü takılmasının faydaları nelerdir?

Kulak tüpünün takılmasının nedeni, yukarıda da belirttiğimiz gibi orta kulak iltihabından kaynaklı meydana gelen hastalıkların çözülmesi amacıyla yapılmaktadır. Ancak bunun haricinde de ventilasyon tüpü taktırmanın faydaları vardır. Bunlar;

 • Orta kulakta biriken sıvıdan dolayı oluşan işitme kaybı ortadan kaldırılır,
 • Orta kulakta biriken sıvıdan kaynaklı oluşan denge bozukluğu ve konuşma bozukluğu ortadan kaldırılır,
 • Davranış ve uyku problemleri, ventilasyon tüpünün takılması ile düzelir.

Ventilasyon tüpü ne kadar süre kalır?

Metal, plastik, teflon gibi çeşitli materyallerden elde edilen kulak tüpünün cinsine göre süresi belirlenmektedir. İlk defa kulak tüpü takılan kişilerde genellikle 6-9 ay arasında takılı kalır ve vücut bunu kendiliğinden dışa atar. Çocuk hastalarda sık olmasa da bazen 1 yılı aşkın sürede kendini dışarı atmayan kulak tüpü, uzman doktorlar tarafından hafif anestezi uygulanarak alınır.

Kulak tüpü ameliyatından sonra dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Kulak tüpü, yukarıda saydığımız problemlerden kurtulması için hastaya takılmaktadır. Ancak iyileşme sürecinin kaliteli olabilmesi ve kişinin sağlığına yeniden kavuşabilmesi için ameliyattan sonra bazı kurallara dikkat etmesi gerekmektedir. Peki, ameliyat sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

 • Ameliyatı takip eden süreç içerisinde kulağa su kaçmamasına dikkat edilmelidir.
 • Yüzerken ya da banyo yaparken kulak tıkacı veya vazelinli pamuk ile kulak kapatılmalıdır.
 • Özellikle yüzerken tıkaçların düşmesine karşı özel bonelerin kullanılması gerekir.
 • Kulağın darbelerden uzak tutulmasına özen göstermek, operasyonun başarılı geçmesi adına uyulması gereken en önemli kurallardan biridir.

Tıp teknolojisinin gelişerek günümüzde kullanılması sayesinde, yaşanan birçok hastalık ve problem kolay bir şekilde çözüme kavuşturulmaktadır. Ancak burada önemli olan kişinin de sağlığına dikkat etmesi ve yaşadığı problemi küçümsemeden uzman bir doktora başvurmasıdır.

Sohbete başla
Merhaba, bilgi almak ister misiniz?
Merhaba
Dr. Bilgehan Aydın olarak size nasıl yardımcı olabiliriz?