fbpx
Pzt - Ctesi 08:00 - 20:00

Pazar - KAPALI

0212 224 74 74

info@bilgehanaydin.com

ŞİŞLİ/İSTANBUL

Harbiye, Abdi İpekçi Cd. No:57

Bizi Takip Edin

Kulak Zarı Onarımı (Timpanoplasti) Nedir?

Orta kulak iltihabı ve mastoid kemiği içindeki iltihaplanma, sık karşılaşıaln problemlerden biridir ve bu problem, işitme kaybı, denge bozukluğu, konuşma bozukluğu gibi önemli problemlere yol açabilen bir hastalıktır. Bu hastalığın tedavi yöntemleri farklı şekilde yapılabilmekle birlikte genellikle kulak zarı onarımı ya da diğer adıyla “timpanoplasti” tedavisi ile giderilmektedir. Hastalığın ilerlemesi veya hastalığın türüne göre farklı şekilde uygulanabilen ameliyat, miringloplasti (kulak zarındaki deliğin onarılması) şeklinde veya kemikçik sisteminin onarılması timpanoplasti olarak da uygulanabilmektedir. Bazı durumlarda her iki tedavi şekli kombinasyon halinde uygulanabilmektedir. Buna karar verebilmek için hastadan gerekli tahliller ve ön muayenesinin yapılması istenir ve duruma göre değerlendirme yapılarak karar verilir.

Kulak zarı onarımı neden yapılır?

Kulak zarında delik olan kişilerde, su kaçması, işitme kaybı, burun ve sinüs bölgesinde enfeksiyon olmamasına rağmen kulak akıntılarının devam etmesi durumunda timpanoplasti ameliyatı yapılmaktadır. Ameliyat olan kişilerde, kulağa su kaçması sorunu son bulmakla birlikte bu hastalığa bağlı olarak gelişen işitme kaybı problemi de geçmektedir. Kulak zarı onarımı ameliyatı yapılan kişilerde işitme kaybı belirgin şekilde ileri derecede ise aynı anda sesi ileten kemikçiklerde de gerekli onarım yapılmaktadır. Bu da kişinin hayat kalitesinin daha yükselmesine ve yaşadığı sorunların son bulmasına yönelik olarak yapılan en iyi işlemlerden biridir.

kulak zarı onarımıKulak-Burun-Boğaz uzmanları, Orta kulak ve mastoid kemik içerisinde yer alan “kolestatoma” adı verilen iltihaplanmanın kemiği eritmeye kadar yol açtığını belirtmektedir. Bu yüzden belirtileri kendini gösterdiği andan itibaren zaman kaybetmeden muayene olmak ve gerekli tedavi yönteminin uygulanması gerektiği yönünde görüş bildirmektedir.

Kulak zarı (Timpanoplasti) ameliyatı nasıl yapılır?

Hastalık şikayetleri ile doktora giden hastanın tam durumunun öğrenilebilmesi için bazı testleri yapması gerekmektedir. Bu testlerden sonra hastaya ne tür tekniklerin uygulanacağına karar verilir. Ameliyata karar vermeden önce; hastalığın durumu, deliğin zar üzerindeki yeri, kulak kanalının yapısı, ameliyatta mastoid kemiğe müdahale edilip edilmeyeceği konusunda net bilgiler elde edildikten sonra ameliyat yapılmaktadır.

Timpanoplasi ameliyatı, uzmanlık gerektiren bir alandır. Çünkü yapılacak yanlış bir işlem, kişinin tamamen işitme kaybı yaşamasına neden olmakla birlikte yaşanan problemlerin çözümünü de güç hale getirebilir. Ameliyat için kulak kanalı içinden, kulak kepçesi ön kısmından veya kulak arkasından kesi yapılarak operasyon gerçekleştirilmektedir. Bazı hastaların, ameliyattan sonra iz kalıp kalmayacağı konusunda sormalarının nedeni de yapılan bu kesidir. Uzman doktorlar, kesinin yapıldığı yer kulak kepçesi bölgesi olduğu için dışarıdan çok fazla belli eden bir durum ile karşılaşılmadığını belirtmektedir.

Kulak zarı (Timpanoplasti) ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler

Ameliyatın başarılı bir şekilde geçmesi ve kişinin yaşadığı problemlerden kurtulabilmesi için ameliyat sonrasında dikkat etmesi gereken bazı önemli kurallar vardır. Ameliyatın yapıldığı gün genellikle gerekli pansuman işlemleri yapıldıktan sonra hasta taburcu edilir.

Mastoid kemikte müdahale edilmeyen durumlarda, ameliyattan sonraki 14 gün içerisinde kulağa takılan özel süngerler temizlenmektedir. Bu süreçten sonra hastanın en çok dikkat etmesi gereken ey, kulağını suyla temas ettirmemesidir. Çünkü su, kulak zarının yeniden iltihaplanmasına neden olabilir ve bu da ameliyatın başarısız olmasına neden olabilir.

Ortalama 3-4 hafta içerisinde iyileşme görülen hastalar, bu süre içinde uyulması gereken kurallara azami derecede uyduklarında, yaşadıkları sorundan kurtularak, hayatlarına normal şekilde devam edebilmektedir.

Mastoid kemiğine müdahale edilen hastalarda ise durum biraz daha farklıdır. Bu hastalarda, ameliyattan sonra belli zaman aralıklarında çeşitli bazı pansumanların yapılmasını gerektirmektedir. Yine bu ameliyatı geçiren kişilerin de ameliyattan sonraki ilk dönemlerde kulaklarına su kaçmamasına özen göstermelidir.

Ameliyatın başarılı bir sonuç verebilmesi için hastaların ameliyattan sonra ağır spor yapmamaları, kulaklarına su kaçmasına izin vermemeleri gerekmektedir. Doktorun belirlediği süre içerisinde hamam veya havuz gibi kulağa su kaçmasına neden olabilecek durumlardan uzak durmaları gerekir.

Sohbete başla
Merhaba, bilgi almak ister misiniz?
Merhaba
Dr. Bilgehan Aydın olarak size nasıl yardımcı olabiliriz?