fbpx
Pzt - Ctesi 08:00 - 20:00

Pazar - KAPALI

0212 224 74 74

info@bilgehanaydin.com

ŞİŞLİ/İSTANBUL

Harbiye, Abdi İpekçi Cd. No:57

Bizi Takip Edin

Liposuction Nedir? Nasıl Uygulanır?

Estetik operasyonların daha sık tercih edilmeye başladığı günümüzde, özellikle vücudunun belli bölgelerinde değişim yapmak isteyenlerin tercih ettikleri plastik cerrahi prosedürlerinden biri liposuctiondur. “Lipo”, “lipoplasti” veya “vücut şekillendirme” olarak da adlandırılan bu operasyon tipi, kalça, karın, kol, boyun veya sırt bölgelerinde oluşan fazla yağların alınarak istenilen fiziki ölçülere getirilmesi için bu işlem yapılmaktadır.

Liposuction nedir?

Fazla kilolarından şikâyet edenler, uyguladıkları diyet veya egzersizlerle bu tip durumlardan kurtulamayabilirler. Ancak bu yöntemin zayıflama yöntemi olmadığını, sadece inatçı yağların aldırılması yöntemi olduğunu bilmek gerekir. Liposuction ile uyluk, karın, kalça ve yüz gibi vücudun belli bölgelerinde oluşan inatçı yağ dokularının alınması ile vücut ölçülerinde istenilen orana gelinmesi amaçlanır.

liposuctionKimler liposuction yaptırabilir?

Yapılan egzersizler, uygulanan diyetler ve yapılan sporlar, zayıflamada etkili olsa da vücudun bazı bölgelerinde oluşan yağ tabakaları, yapılan bu işlemlerle kaybolmayabilmektedir. Bu tip durumlarda uygulanan plastik cerrahi prosedürü liposuction uygulanır. “Bölgesel inceltme” olarak da adlandırılan bu yöntem için kişiden öncelikle bazı analizlerin alınması gerekir. Doğru bir operasyon sonucu alabilmek için kişinin operasyona yatkın olması gerekir.

Herhangi bir sağlık problemi olmayan, hamile ya da emzirme döneminde olmayan herkesin yaptırabileceği bir estetik operasyon olan liposuction, yaşın ilerlemesi ile birlikte elastiyetikini kaybeden vücutlara uygulanan bu yöntem, yaşı ilerlemiş kişilere uygulandığında ek olarak cilt germe operasyonu geçirmelerini gerektirebilmektedir. Bu duruma, uzman doktorun yapacağı incelemelerin sonuçları karar verir.

Bölgesel zayıflama talebinde bulunan kişilerde şeker hastalığı, ciddi kalp ya da akciğer sorunu ve dolaşım problemi olmaması gerekmektedir. Buna ek olarak luposuction uygulanacak bölgeye yakın çevrede daha önce geçirilmiş bir ameliyatın olması, riskli bir işlem olmasını etkilediği için bu tip durumlarda estetik operasyonun uygulanması önerilmemektedir.

Liposuction nasıl uygulanır?

İki farklı şekilde yapılan liposuction, kişinin durumuna göre uzman doktorun vereceği karar doğrultusunda gerçekleştirilmektedir. Klasik liposuction ve lazer liposuction olmak üzere iki farklı şekilde uygulanan bu estetik operasyona kişinin cevap verme durumu kararda etkin bir konudur.

Klasik liposuction operasyonunda, uygulanılacak bölgeye 2 mm. Çapında küçük kesiler atılır ve dirençli yağlar açılan bu kesilerden bazı yöntemler eşliğinde eritilir. Parçalanan ve eriyen dirençli yağlar daha sonra r ince kanüller ya da enjektör aracılığıyla vakumlama yöntemleri kullanılarak alınır. Genellikle bu operasyon uygulanırken ameliyat izinin kalmaması için vücut kıvrımları veya iç çamaşırı altında kalacak bölgelerde işlem yapılmaktadır.

liposuction hakkındaLazer liposuction ise lazer yöntemi ile vücuttaki dirençli yağların alınması işlemidir.  Bu yöntemde de yine uygulanacak bölgeye 2 mm. Çapında açılan kesilerden ince kanüller kullanılarak yağlar alınmaktadır.

Modern tıp dünyasının estetik alanında ciddi ilerlemeler göstermesiyle birlikte liposuction yöntemlerinin sonuncusu olarak kendini gösteren lazerlipo tekniği ise herhangi bir kesi atılmasına gerek bırakmadan dirençli yağların vücut tarafından metabolik olan böbrek ve karaciğer tarafından attırılması işlemidir. Son dönemlerde bu yöntemin daha fazla tercih edildiğini söylemek gerekir.

Liposuction yan etkileri var mı?

Bölgesel zayıflama isteyen kişilerin tercih ettikleri estetik operasyon tiplerinden biri olan liposuction, doğru şekilde uygulandığında herhangi bir yan etkisi olmayan bir estetik operasyon türüdür. Ancak bu operasyonu talep eden kişilerin bilmeleri gereken en önemli konuların başında sigara kullanımı gelmektedir. Sigara, iyileşme sürecini geciktirdiği gibi aynı zamanda yan etkilerin oluşmasına da neden olmaktadır. Bu yüzden liposuction yaptırmaya karar veren kişilerin en az operasyondan 2 hafta öncesinden sigarayı bırakmaları gerekmektedir.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi liposuction operasyonu, herkese uygun bir operasyon türü değildir. Aşağıda belirteceğimiz durumlarda, bu işlem uygulanmamaktadır.

  • Şeker hastalığı
  • Kalp rahatsızlıkları
  • Akciğer rahatsızlıkları
  • Dolaşım problemleri olan kişiler ve estetik operasyonun uygulanacağı bölgeye yakın yerlerde daha önce ameliyat geçirmiş kişilere de luposuction uygulanmamaktadır.
Sohbete başla
Merhaba, bilgi almak ister misiniz?
Merhaba
Dr. Bilgehan Aydın olarak size nasıl yardımcı olabiliriz?