fbpx
Pzt - Ctesi 08:00 - 20:00

Pazar - KAPALI

0212 224 74 74

info@bilgehanaydin.com

ŞİŞLİ/İSTANBUL

Harbiye, Abdi İpekçi Cd. No:57

Bizi Takip Edin

Meme & Göğüs Estetiği Nedir? Nasıl Yapılır?

Estetik operasyonlar arasında sıklıkla tercih edilen tiplerden biri de meme estetiğidir. Kadınlar arasında yaygın bir şekilde tercih edilen bu estetik operasyon ile meme büyütme, meme küçültme veya meme dikleştirme işlemleri uygulanarak daha güzel bir görünüm elde edilebilmektedir. Kadınlarda göğüs şikâyetleri en sık görülen şikayetler arasında yer almaktadır. Genellikle daha güzel görünen göğüslere sahip olmak isteyen kadınların tercih ettikleri göğüs büyütme estetiğinin yanı sıra hem sağlık açısından faydalı olan hem de estetik görünüm açısından avantaj sağlayan meme küçültme estetiği de tercih edilen bir yöntemdir. Göğüs küçültme estetiği, bazı durumlarda gerekli de olabiliyor çünkü zamanla, sırta ağırlık bindiren büyük göğüsler, bu durumun rahatsızlığa dönüşmesine neden olabiliyor.

meme estetiği

Göğüslerini küçük bulup bıçak altına yatmayı göze alan kadınlar, uzman estetisyenlerin uyguladıkları estetik operasyon ile istedikleri göğüs ölçülerine ulaşabiliyorlar. Genellikle silikon kullanılarak yapılan bu işlem, bazen de kişinin kendi yağ dokusu kullanılarak da yapılabilmektedir.

Meme estetiği nasıl yapılır?

Güzel görünmek adına yapılan estetik operasyonlardan biri olan ve son dönemlerde kadınlar arasında daha yaygın şekilde tercih edilen meme estetiği, farklı şekillerde yapılabilen bir estetik operasyondur. Yaygın olarak kullanılan ve tercih edilen tipi silikon ile göğüs büyütme operasyonudur. Bu işlem, genel anestezi altında yapılır ve ortalama 1 ile 1,5 saat arasında sürmektedir. Operasyon tamamlandıktan sonra göğüslerin dik durması için sporcu sutyenleri ile bir süreliğine göğüsler desteklenir. Bazı durumlarda sutyen üzerine bandaj da uygulanabilmektedir.

Meme estetiği neden yapılır?

Meme estetiğinin yapılmasında farklı nedenler bulunabilmektedir. Genellikle estetik güzellik açısından yapılsa da meme küçültme operasyonu, sırt ağrılarına neden olan büyük memeler için tercih edilen durumlar arasında yer almaktadır. Meme estetiğinin yapılmasının nedenleri şunlardır;

 • Daha dolgun memelere sahip olmak,
 • Doğuştan gelen ve dolgun olmayan memelerin büyütülerek daha dikkat çekici hale getirilmesi
 • Vücut ölçüleri ile orantılı olmayan memelere estetik operasyon uygulanarak ölçülerle uyumlu hale getirilmesi
 • Doğum sonrasında sönen memelerin yeniden eski haline getirilmesi
 • İki meme boyunun birbirinden farklı büyüklükte olması,
 • Daha öncesinde meme estetiği geçirdiği halde son halinden memnun kalınmaması durumlarında meme estetiği yapılmaktadır.

Meme estetiğinde genellikle büyütülen memeler akla gelse de bazen de aksi durumlar kendini gösterebilmektedir. Mesela sırt ağrılarından şikâyetçi olan kadınlarda bu sorunun genellikle fazla büyük olan göğüslerden kaynaklandığı bilinmektedir. Bu tip durumlarda da yine başvurulan meme estetiğinde bu defa hedef, büyük olan memelerin küçültülmesidir. Meme küçültme estetiği genel olarak aşağıdaki durumlardan dolayı gerçekleştirilir.

 • Büyük göğüslerin neden olduğu; boyun, sırt ve kol ağrılarının giderilmesi amacıyla,
 • Memelerin vücut ile orantısız büyüklükte olduğu durumları gidermek,
 • Estetik endişelerin ortadan kaldırılması amacıyla,
 • Memelerin büyük olmasından dolayı ortaya çıkan pişik sorununun kaldırılması amacıyla,
 • Göğüslerin fazla büyük olmasından dolayı fizik aktivitelerinin engellenmesi durumunun kaldırılması amacıyla,
 • Şekilsiz duruş sorununun ortadan kaldırmak amacıyla meme küçültme estetiği yapılmaktadır.

Meme estetiği sonrasında dikkat edilmesi gerekenler

Meme estetiği, diğer estetik operasyonlara göre daha hassas bir operasyondur, bu nedenle estetik yaptıran kişilerin, operasyon sonrası dikkat etmeleri gerekir. Genellikle operasyonun ardından 1-2 gün sonra iş hayatına dönülmesinde herhangi bir sakınca yoktur, sosyal aktivitelere dönmek için ise 3-4 günlük bir sürece ihtiyaç duyulmaktadır. Bu süre içerisinde silikonlara zarar verecek sporlardan kaçınılması, operasyon sürecinin daha sağlıklı şekilde tamamlanmasına yardımcı olur.

meme estetiği sonrası bilinmesi gerekenlerMeme Estetiği Sık Sorulan Sorular

Meme & göğüs estetiği ile ilgili insanların en çok sorduğu sorular ve cevapları aşağıda sizler için listelenmiştir. Bu soruların dışındaki merak ettiklerinizi bizlere sitemiz üzerinden yada iletişim sayfamızdan iletebilirsiniz.

Meme operasyonundan sonra meme başının duyusu bozulur mu?

Silikon ile meme büyütme operasyonunda veya meme küçültme operasyonundan sonra meme başının duyusunda herhangi bir bozulma durumu söz konusu olmaz. Olası bir durumda, memelerin eski haline getirilmesi mümkündür.

Meme büyütme operasyonunda kullanılan silikon patlar mı?

Meme büyütme operasyonunda kullanılan koheziv jel protezler, son derece dayanıklı malzemelerden üretilirler. Ancak buna karşın yine de çok ağır travmalara karşı dikkatli olunmasında yarar vardır.

Kanser sonrası meme estetiği yapılır mı?

Genellikle estetik görünüm amaçlı yapılan meme estetiği operasyonu meme kanseri sonrasında alınan memelerin eski haline getirilmesi amacıyla da uygulanabilen estetik bir operasyondur.

Sohbete başla
Merhaba, bilgi almak ister misiniz?
Merhaba
Dr. Bilgehan Aydın olarak size nasıl yardımcı olabiliriz?