fbpx
Pzt - Ctesi 08:00 - 20:00

Pazar - KAPALI

0212 224 74 74

info@bilgehanaydin.com

ŞİŞLİ/İSTANBUL

Harbiye, Abdi İpekçi Cd. No:57

Bizi Takip Edin

Mezoterapi Tedavisi Nedir? Nasıl Uygulanır?

Estetik alanındaki gelişmelerin etkisi sayesinde, ameliyat gerektirmeden güzelleşmek mümkün hale getirildi. Mezoterapi, aslında uzun zamanlar öncesinde bulunan bir yöntem olmasına rağmen, son dönemlerde daha fazla rağbet görünmesi ile kendinden söz ettirmeye başladı. Mezoterapi iğneleri ile cildin uyarılması temeline dayanan bu yöntem ile saç dökülmesi, selülit tedavisi, cilt tedavisi gibi hassasiyet gerektiren konularda çözüm üretilmektedir.

Mezoterapi nedir?

İlk defa 1952 senesinde Dr. Michael Pistor tarafından geliştirilen bu tedavi yöntemi, hem estetik alanında hem de tedavi edicilik alanında kullanılmaktadır. Ama asıl nedeni, tabi ki estetik güzellik elde etme amaçlıdır. Tedavi yönteminde belli amaçlar doğrultusunda hazırlanan ilaçlar, mezoterapi iğnesi ile cildin altına enjekte edilmesi temeline dayanmaktadır. Belirli bir yaşın üzerinde olan her erkek ve kadında uygulanabilen bir tedavi olması, son dönemlerde özellikle genç görünmek isteyenlerin tercih ettikleri bir yöntem haline geldi. Saç ekimi, selülit tedavisi, cilt lekeleri ve kırışıklıklarının yok edilmesinde etkin bir rol oynayan mezoterapi, estetik alanında yaygın olarak tercij edilen bir yöntemdir.

mezoterapiMezoterapi hangi alanlarda kullanılır?

Estetik bakımdan güzel görünmek isteyenleri kullandıkları kozmetik ürünlerden sonuç alamadıklarında çözümü bıçak altında bulurlar. Ancak bazı yöntemler, cerrahi operasyon gerektirmeden de kişinin istediği görünüme sahip olmasını sağlamaktadır. Mezoterapi de bu yöntemlerden biri olup kalıcı çözüm sunan yöntemler arasında en çok tercih edilen yöntemlerdendir. Peki, mezoterapi hangi alanlarda kullanılır?

Saç dökülmesinde mezoterapi

Saç ektirme, son dönemlerde gelişen tıp teknolojisinin etkisiyle birlikte daha fazla tercih edilen bir yöntem haline gelmeye başladı. Ancak saç ekimi için bıçak altına yatmanın şart olmadığını belirtebiliriz. Saç Mezoterapisi yöntemi ile özellikle “alopesi” olarak adlandırılan saçkıran hastalığının tedavisi başarılı bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Özel iğneler yardımıyla vitamin, mikro elementler ve besleyici enzimler, saç derisine enjekte edilir. Bu sayede saçların gerek duyduğu besin ve vitaminler doğrudan saç köklerine ve hücrelerime ulaştırılır bu da saçların yeniden çıkmasını, gürleşmesini ve kırılma gibi durumların ortadan kaybolmasını sağlar.

saç mezoterapisiSelülit tedavisinde mezoterapi

Selülit, uzun süre ayakta kalma başta olmak üzere birçok etkenin etki ettiği bir durumdur. Kan dolaşım hızının bozulmasından dolayı özellikle bacaklarda görülen bu durumun önüne geçmede kullanılan mezoterapi, uygulanacak seanslar sayesinde yaşanan sorunun ortadan kalkmasına yardımcı olmaktadır. Yine saç tedavisinde olduğu gibi özel bir ilaç hazırlanarak cilt derisine iğne yardımı ile enjekte edilir. Ortalama 4-10 hafta arası süren tedavi sonrasında, kişiler selülit problemlerinden yüzde 90 dolayında kurtulurlar.

Cilt tedavisinde mezoterapi

Cilt hastalıkları kapsamlı olarak incelenmesi gereken bir konudur. Fakat genel olarak aşırı stres, güneş ışığı, çevresel faktörler gibi etkenler, ciltte kırışıklıklara ve sarkmalara neden olur. Bunlara ek olarak doğal yaşlanma da ciltte yaşlanmaların oluşmasına neden olur. Selülit ve saç tedavisinde olduğu gibi yine selülit tedavisi için de özel ilaçlar hazırlanarak cilt altına iğneler yardımı ile enjekte edilir ve böylelikle cilt problemlerinin ortadan kalkması sağlanır.

Mezoterapi Tedavisi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

İğnelerle cilt altına enjekte edilen ilaçların oluşturduğu komplikasyonlar, genellikle morarmalar olarak kendini gösterir. Ancak bu durumun geçici olduğunu unutmamak gerekir. Operasyonun başarılı bir şekilde tamamlanabilmesi için mezoterapi tedavisini takip eden bir hafta içerisinde cilde herhangi bir şekilde fondöten veya benzeri kapatıcı kozmetik ürünlerin sürülmemesi gerekmektedir. Bunun yanında cildin güneşten korunması, deniz suyunun değdirilmemesi de yine operasyonun başarılı geçmesi adına dikkat edilmesi gereken önemli konulardır.

Sohbete başla
Merhaba, bilgi almak ister misiniz?
Merhaba
Dr. Bilgehan Aydın olarak size nasıl yardımcı olabiliriz?