fbpx
Pzt - Ctesi 08:00 - 20:00

Pazar - KAPALI

0212 224 74 74

info@bilgehanaydin.com

ŞİŞLİ/İSTANBUL

Harbiye, Abdi İpekçi Cd. No:57

Bizi Takip Edin

Robotik Saç Ekimi Nedir? Nasıl Uygulanır?

Robotik FUE adıyla da bilinen robotik Saç Ekimi yöntemi son derece rahat ve konforlu bir uygulamadır. Bu teknik ismini uygulama esnasında kullanılan teknolojiden alır. Temelde FUE Saç Ekimi yönteminden büyük bir farkı yoktur; tek farkı Saç Ekimi uygulaması esnasında bilgisayar destekli özel tasarım makineler kullanılmasıdır. Bu makinelerin kullanılması sayesinde uygulayıcı ekibin hata payında ciddi bir azalma olduğu gibi, operasyonun süresi de bir hayli kısalmaktadır. İlk olarak ABD ve İngiltere’de kullanılan bu teknik ülkemizde de kullanılmaya başlamıştır, ancak yöntemin yüksek maliyeti yüzünden bu tekniği kullanan klinik sayısı oldukça azdır.

Robotik Saç Ekimi Nedir?

Robotik Saç Ekiminde hastanın donör bölgesindeki saçlar standart FUE tekniğinde olduğu gibi elle değil, robot olarak nitelendirebileceğimiz makineler ile alınır. Kanal açımı ve greftlerin yerleştirilmesi işlemini ise hekim yapar. Bu yöntemde kullanılan teknolojiler sayesinde saç foliküllerinin içerisindeki saçların kafa derisinden çıkış açıları tespit edilebilmektedir.

Robotik Saç EkimiFolikül derinliği robot tarafından hesaplandıktan sonra greftlerin toplanması işlemi başlar. Robotik Saç Ekiminde kullanılan makinelerin uç kısımlarında vakumlu parçalar vardır. Bu vakum sayesinde greft alımı işlemi diğer tekniklere kıyasla çok daha kolay yapılır.

Robotik Saç Ekimi Nasıl Uygulanır?

Robotik Saç Ekimi ile FUE Saç Ekimi uygulama olarak birbirine çok benzer. Bu uygulamalardaki aşamalar şunlardır:

  • Donör bölgedeki saçlar 1 ila 3 numara kadar kısaltılır.
  • Saç foliküllerinin toplanacağı bölge sterilize edilir ve bölgeye lokal anestezi uygulanır.
  • Nakil ekibinde bulunan makine operatörü tarafından robot sisteminin ince ayarları yapılır.
  • Robot saç foliküllerini tek tek yerlerinden alarak haznesinde biriktirir. Robotun ucunun özel tasarımı sayesinde foliküller etrafındaki yağ dokusuyla birlikte toplanır.
  • Robotik uygulama daha fazla sayıda greft toplanmasını mümkün kılar ve greftler zarar görmez.
  • Alım işlemi sona erdikten sonra greftler hekim tarafından yerlerine yerleştirilir.

Robotik Saç Ekiminde tek seansta 2000 greft toplamak mümkündür. Operasyon greftlerin toplanması sonrasında manuel olarak sürdürülür. Robotik Saç Ekiminin hastaya ve hekime sunduğu en büyük avantaj saçlara zarar vermemesidir. Bununla birlikte hastanın saçlarının kendi arzu ettiği şekilde kesilebilmesi de diğer bir avantajdır. Bu teknik sonrasındaki iyileşme süreci de diğer tekniklere kıyasla daha kısadır.

Sohbete başla
Merhaba, bilgi almak ister misiniz?
Merhaba
Dr. Bilgehan Aydın olarak size nasıl yardımcı olabiliriz?