fbpx
Pzt - Ctesi 08:00 - 20:00

Pazar - KAPALI

0212 224 74 74

info@bilgehanaydin.com

ŞİŞLİ/İSTANBUL

Harbiye, Abdi İpekçi Cd. No:57

Bizi Takip Edin

Saç Aşısı Nedir? Nasıl Yapılır?

Saç aşısı saç folikülleri içerisinde uyku halinde olan hücreleri uyandırma ve harekete geçirme amacıyla kullanılan bir yöntemdir. Bu yöntemde muhteviyatında PRP, vitaminler ve mineraller olan bir karışım kullanılır. Buradaki temel amaç dokuların yeniden üretilmeye başlamasını sağlamaktır. Diğer bir adıyla oto saç klonlama olan bu yöntem çoğunlukla travma sonrası ani ve yoğun saç dökülmelerinde uygulanır.

Uygulama genellikle lokal anestezi ile birlikte yapılır. Saç dökülmesi sorunu olan çoğu kişide uygulanmaktan çekinmeye gerek olmayan, başarı oranı yüksek bir yöntemdir.

Saç Aşısı Nasıl Yapılır?

Uygulama yaklaşık 1 saat sürer. İşleme başlamadan önce uygulama yapılacak bölge lokal anestezi ile uyuşturularak işlemin acısız ve ağrısız bir şekilde yapılması sağlanır. Hastanın iğne korkusu varsa veya aşı bileşenleri arasında hastanın alerjik olduğu maddeler bulunuyorsa, anestezi yerine sedasyon tercih edilebilir. Sedasyon tercih edilmesi durumunda işlemin süresi yarım saate düşecektir.

Saç aşısıSaç aşısı uygulaması özel bir formülü olan bir karışımın saç foliküllerine enjekte edilmesiyle gerçekleştirilir. Karışımın enjekte edilmesiyle birlikte canlanarak harekete geçen saç folikülleri tıpkı sağlam dokular gibi işlevselleşir ve saçlı deri üzerinde yayılmaya başlar. Mevcut saç folikülleri de bu aşı sayesinde güçlenir ve canlanır.

Saç Aşısı Kimlere Yapılır?

Saç aşısı herhangi bir sağlık problemi ve şikayeti olmayan, 18 yaşından büyük tüm erkek ve kadınlara yapılabilmektedir. Saç aşısı başarı oranı oldukça yüksek bir uygulamadır. Erkeklerde saç dökülmesinin erken safhalarında uygulanmaya başladığı takdirde saç kaybını durdurmakta, yavaşlatmakta veya geciktirmektedir. Saç tellerini kalınlaştıran ve güçlendiren bir etkiye sahiptir. Kadınlar üzerinde de başarı oranı yüksek bir uygulamadır.

Saç aşısı aşağıdaki rahatsızlıklardan kaynaklanan saç dökülme sorununa karşı da etkili bir çözüm sunabilmektedir:

  • Saçkıran
  • Lupus nedeniyle yaşanan saç dökülmeleri
  • Sakal ve kaş dökülmesi
  • Metabolik saç dökülmesi

Saç aşısı tedavisinin erken safhalarında saç dökülmesini durdurma etkisi biraz daha yavaş devreye girer. Dördüncü aydan itibarense saçların çıkmaya başladığını görmek mümkündür. Fark edilir seviyede iyileşme içinse yaklaşık bir yıl beklemek gerekecektir. Saç aşısı genellikle saç dökülmesi şikayetine erken bir aşamada müdahale edildiğinde etkilidir. Öte yandan, saç dökülmesi şikayeti olan ama saç nakli tedavisini tercih etmeyen kişiler de bu yönteme başvurabilir.

Sohbete başla
Merhaba, bilgi almak ister misiniz?
Merhaba
Dr. Bilgehan Aydın olarak size nasıl yardımcı olabiliriz?