fbpx
Pzt - Ctesi 08:00 - 20:00

Pazar - KAPALI

0212 224 74 74

info@bilgehanaydin.com

ŞİŞLİ/İSTANBUL

Harbiye, Abdi İpekçi Cd. No:57

Bizi Takip Edin

Sakal Ekimi & Bıyık Ekimi Nasıl Yapılır? Kimlere Uygulanır?

Sakal ekimi plastik cerrahideki en son gelişmelerle birlikte giderek daha revaçta olan bir estetik müdahale biçimidir ve daha ziyade sakalları hiç çıkmayan veya seyrek olan erkekler tarafından tercih edilen bir işlemdir. Kimi hastaların yüzlerinde yara dokuları veya saçkıran gibi hastalıklar nedeniyle sakalsız bölgeler olabilmektedir ve bu kişiler de bu sorunlarının üstesinden sakal ekimiyle gelirler. Sakal ekimi işleminin saç ekiminden büyük bir farkı yoktur. Enseye yakın saçlı kısımdaki donör bölgeden alınan saç folikülleri sakalsız veya seyrek sakallı bölgelere nakledilir. İşlemden önce hastanın ve hekimin birlikte nasıl bir sakal tasarımı yapılacağına karar vermesi gerekir. Sakal foliküllerinin deriden çıkış açısı da önemlidir. Bütün bunlar titizlikle belirlendikten sonra nakil işlemine başlanır.

Nakil işlemi lokal anesteziyle gerçekleştirildiği için hasta ciddi bir acı veya ağrı hissetmez. Anestezi için yapılan ilk enjeksiyon esnasında hissedilen küçük acı dışında işlem tamamen acısız gerçekleşir.

Doğal Görünüme Sahip Olun

Sakal ekimi işleminin sonucunun başarılı olmasıyla ilgili en önemli kıstas doğal bir görünüm elde etmektir. Nakil öncesinde sakal tasarımı yapıldıktan sonra işlem aşamasına geçilir. Sakal ekiminde FUE tekniği kullanılır. Nakil sonrasındaki doğal görünüm ancak operasyon öncesindeki iyi planlamayla mümkündür. Sakallar yüzün farklı noktalarında farklı açılarla çıkar. Dolayısıyla örneğin yanak bölgesine yapılan işlemle boyun bölgesine yapılan işlem farklı olacaktır.

Sakal EkimiSakal Ekimi Kimlere Uygulanır?

Başının enseye yakın saçlı bölgesindeki foliküllerde sayı ve sağlık anlamında herhangi bir sorun olmayan herkes sakal ekimi yaptırabilir. Ensedeki foliküller nakil işlemine uygun değilse donör olarak koltuk altı veya kasık kılları kullanılabilir.

Sakal Ekimi Sonrasında Neler Olur?

Nakil işlemi sonrasında ilk birkaç gün yanak bölgesine uygulanan lokal anestezi kaynaklı bir ağrı olabilir. Sakal ekimi yapılan bölgede kırmızı noktalar oluşması da beklenen, normal bir gelişmedir. Bütün bunlar birkaç gün içerisinde tamamen ortadan kaybolur. İlk aşamada, nakledilen sakallar dökülür. Bu tamamen normal ve hatta olması gereken bir şeydir. Hastanın bu konuda herhangi bir endişe duymasına hiç gerek yoktur. Bu aşamaya “şok dökülme” adı verilir. Nakledilen saç folikülleri ortalama sekiz ay içerisinde sakal folikülüne ait yapısal özelliği kazanır ve tıpkı bir sakal gibi uzamaya başlar.

Sakal ve Bıyık Ekimi Nasıl Yapılır?

Sakal ve bıyık yoğunluğundan memnun olmayan erkeklerin ilk başvurdukları yöntem genellikle kozmetik uygulamalar olmakta. Ne var ki bu tarz kozmetik müdahaleler çoğu zaman istenen yoğunluğu yakalama bakımından yetersiz kalıyor. Bu anlamda kalıcı çözüm isteyen kişiler için en kesin çözüm ise sakal ve bıyık ekimi.

Nakil sonrasında sakal ve bıyıkların doğal bir görünüme sahip olmasının ilk koşulu foliküllerin orijinal sakal ve bıyık kıllarının çıkış yönüne ve açısına uygun olarak nakledilmesidir. Bu konuya çok önem veren kliniğimiz uzmanları sakal ve/veya bıyık ekimi yaptırmak isteyen hastalarla işlem öncesinde muhakkak görüşür ve mevcut kıl yapılarının durumuna yönelik analizler yaparak nakledilecek greft sayısına karar verirler.

Bıyık EkimiBıyık Ekimi Nasıl Yapılır?

Uzman personel tarafından greft sayısı belirlendikten sonra tüm süreç tıpkı saç ekiminde olduğu gibi devam eder. İlk olarak donör bölgeye lokal anestezi uygulanır ve saç folikülleri alınmaya başlar. Hastanın bu işlem esnasında herhangi bir acı ya da ağrı hissedeceği gibi bir kaygıya sahip olmaması gerekir.  Bıyık ekiminde kullanılacak greftler tek tek toplandıktan sonra nakil aşamasına geçilene kadar serum fizyolojik içerisinde bekletilir. Nakil işlemi için genellikle 400 ila 800 greft yeterli olur.

Nakil sonrasında bölgede kızarıklık olması çok normaldir ve bu kızarıklık bir süre sonra kendiliğinden yok olacaktır. Nakil yapılan noktalarda bir süre boyunca kabuklanma olması da beklenen bir şeydir. Operasyon sonrası süreçte doğru bir bakım uygulandığı takdirde bu konuda da herhangi bir sorun yaşanmaması gerekir. Uzman personel tarafından tavsiye edilen losyon ve merhemleri kullanarak ve doğru yıkama konusundaki tembihlere uyarak iyileşme sürecini hızlandırmak mümkündür.

Sakal Ekimi Nasıl Yapılır?

Sakal ekiminde çoğunlukla kalem yöntemi kullanılır. İşlem ilk olarak donör bölgeden greftlerin alınmasıyla başlar, bu greftler nakil işleminin başlamasına kadar serum fizyolojik içerisinde bekletilir. Sakal ekiminde, hastanın sakal sıklığı ve tasarımı anlamında taleplerine bağlı olarak, 1000 ila 3000 adet greft kullanılabilir. Greft sayısının talebi karşılamaya yetmediği durumlarda bir süre sonra yeni seanslar yapılabilir.

Nakilden sonra ilk yıkama işlemden sonraki 24 ila 48. saat içerisinde yapılır. Nakil bölgesinde oluşan pıhtılar ve kabular ilk yıkamayla birlikte döküleceğinden, nakledilmiş sakallar doğal ve güzel bir görünüme sahip olacaktır. Nakil sonrasında ilk başta bir süre boyunca sakallar arasında kızarıklık veya küçük sivilceler olabilir. Bu da endişeye mahal olmayan bir durumdur, zira bu kızarıklıklar ve sivilceler on gün ila iki hafta içerisinde kendiliğinden geçer.

Sakallar nakil sonrasında bir süre tıraş edilmemelidir. İşlemden on beş gün sonra makasla kısaltarak şekil verilebilir, bir ay sonra ise hasta isterse jiletle tıraş olabilir.

Sakal ve bıyık ekiminin başarısı çoğu zaman hastanın beklentileriyle doğru orantılıdır. Op. Dr. Bilgehan Aydın kliniğinde sizin özel isteklerinizi doğru yönetebilecek deneyime ve teknolojik anlamda yeterli donanıma sahip ekiplerimiz sizi bekliyor. Ücretsiz sakal ve bıyık analizi yaptırmak için medikal danışman ekibimizle iletişime geçebilirsiniz.

Sohbete başla
Merhaba, bilgi almak ister misiniz?
Merhaba
Dr. Bilgehan Aydın olarak size nasıl yardımcı olabiliriz?