fbpx
Pzt - Ctesi 08:00 - 20:00

Pazar - KAPALI

0212 224 74 74

info@bilgehanaydin.com

ŞİŞLİ/İSTANBUL

Harbiye, Abdi İpekçi Cd. No:57

Bizi Takip Edin

Sinüs Cerrahisi (Balon Sinoplasti) Nedir?

Yüz kemiği ve kafatasının içine yerlemiş, içleri solunum yolu hücreleri ile döşenen bölgeye verilen isim sinüstür. Solunan havayı ısıtma, nemlendirme, yabancı partikülleri tutma, müküs salgılama ve bakterileri tutarak çoğalmasını engelleme görevleri sinüsün görevidir. Sinüsleri örten bir hücre tabakası bulunur ve bu tabakanın iltihaplanması ile “sinüzit” adı verilen hastalık ortaya çıkar.

Geniz eti, burun eğriliği, kistik fibrozis, bağışıklık sistem yetersizliği, kuvvetli sümkürme gibi durumlar, kronik sinüzit hastalığının oluşmasındaki etkenler olarak kabul edilmektedir. Günümüzde çok yaygın olan bu hastalığın tedavisine yönelik geliştirilen modern teknikler sayesinde, kişiler yaşadıkları hastalıklardan çok kısa bir süre içerisinde kurtulabiliyorlar.

Tıp dünyasının gelişmesi ile sunulan tıbbi cihazlar ve kronik sinüzit hastalığına karşı geliştirilen balon sinoplasti, yapılan ameliyatın daha başarılı şekilde sonuçlanmasını sağlarken aynı zamanda komplikasyonların da önüne geçmektedir.

Balon sinoplasti nedir?

Daha önceki dönemlerde sinüzit ameliyatı yapılırken sinüslerin daralmış boşalma kanalları kesilerek çıkartılıyordu. Ancak bu yöntem, çoğu zaman kişilerde komplikasyonların oluşmasına neden olmakta idi ve bu yüzden de çok fazla tercih edilmiyordu. Genellikle sinüzit hastaları, ilaçlı tedavi ile iyileşmeden ziyade rahatlamaya yönelik uygulanan tedavileri tercih etmek durumunda kalıyorlardır. Sinüs cerrahisi ya da diğer adıyla balon sinoplasti, modern tıp teknolojisinin sağlık alanında sunduğu en geliştirilmiş yöntemlerden biri olarak hayatımıza girdi. Balon sinoplasti, sinüslerin tıkalı ya da daralmış kanallarının balon yardımı ile herhangi bir dokunun kesilip ya da çıkartılmasına gerek kalmadan tedavinin yapılmasıdır.

sinoplastiSinüzit hastalığının oluşmasının nedeni, sinüs kanallarının tıkanmasıdır. Balon sinoplastisindeki amaç da tam olarak herhangi dokuda kesi atılmadan balon yardımı ile tıkanmış ya da daralan kanalların genişletilmesi prensibidir. Sinüs cerrahisi, başarı oranının çok yüksek olmasından ve yan etkilerinin neredeyse hiç olmamasından dolayı günümüzde tercih edilen bir tedavi yöntemi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Balon sinoplastinin avantajları nelerdir?

Birçok yöntem avantajı olan ve kişinin yaşam kalitesinin yükselmesini sağlayan sinür cerrahisinin (balon sinoplasti) en büyük avantajı, komplikasyonlara neredeyse hiç neden olmamasıdır. Bunun haricinde de yine birçok yönden avantajı bulunmaktadır. Peki, balon sinoplasti avantajları nelerdir?

  • Operasyon etkili ve güvenli bir yöntem olup komplikasyonlar neredeyse hiç yoktur.
  • Balon ile genişletilen ostiumların 2 yıl sonunda yüzde 98 oranında açık olduğu izlenmiştir.
  • Kullanılan diğer tekniklerde, sinüs dokularının yanı sıra bu bölgeye yakın olan dokuların zarar görmesi ihtimali çok yüksek iken, balon sinoplastide çevre dokuların zarar görmesi, neredeyse sıfır ihtimalleri dahilindedir.
  • Kişinin durumuna göre bazı vakalarda kanama gerçekleşmez veya çok az olur.
  • Balon sinoplastinin en büyük avantajlarından biri de hızlı iyileşme süresinin olmasıdır. Çoğu zaman hastalar, 24 saat sonra sosyal hayatlarına ve iş hayatlarına geri dönebilmektedir.

Balon sinoplasti; sinüziti olan her hastada uygulanabilir mi?

Daha çok kronik sinüzit hastalarında uygulanan bu yöntem, her sinüziti olan hastaya uygulanamaz. Örneğin Polipli  ve etmoid sinüziti olan hastalarda tek başına balon sinoplasti yeterli gelmez,  bu tip hastalarda mutlaka endoskopik sinüs cerrahisi ile birlikte uygulanması gerekmektedir.

Balon tekniği güvenilir mi?

Sinüzit hastalığı ile karşı karşıya olan kişilerin çözüm için başvurdukları birçok yöntem vardır. İlaçlı tedavi, bitkisel tedavi veya kendilerince keşfettikleri rahatlama yöntemleri vs. kullanılır. Ancak bunların hiçbiri kalıcı çözümler üretmez. Balon sinoplasti, bugüne kadar herhangi bir yan etkisi görülmemiş ve tedavide başarı oranı yüzde 98 dolayında olan bir yöntemdir.

Sinoplasti yöntemini tercih edecek hastaların en çok dikkat etmeleri gereken durum, hastane ve doktor seçimidir. Bu noktada doğru bir adresin bulunması durumunda gayet sağlıklı bir şekilde operasyon gerçekleştirilerek hasta sağlığına yeniden kavuşabilir.

Sohbete başla
Merhaba, bilgi almak ister misiniz?
Merhaba
Dr. Bilgehan Aydın olarak size nasıl yardımcı olabiliriz?