fbpx
Pzt - Ctesi 08:00 - 20:00

Pazar - KAPALI

0212 224 74 74

info@bilgehanaydin.com

ŞİŞLİ/İSTANBUL

Harbiye, Abdi İpekçi Cd. No:57

Bizi Takip Edin

Tıraşsız Saç Ekimi Nedir? Nasıl Uygulanır?

İnsanın dış görünüşünü en çok belirleyen unsurlardan birisi de saçlarıdır. Bu yüzden saç dökülmesi veya kelleşme kişiyi çok rahatsız eder ve bu sorunun üstesinden gelmeye yönelik bir arayışa sevk eder. Tıp biliminin, özellikle de plastik cerrahinin müthiş bir hızla gelişmesi sayesinde artık çeşitli Saç Ekimi yöntemleriyle bu sorun ortadan kalkmaya başlamış, her hastaya uygun farklı çözümler getirilmeye başlamıştır.

Tıraşsız Saç Ekimi de son yıllar içerisinde erkekler tarafından olduğu kadar kadınlar tarafından da sıkça tercih edilen bir yöntemdir. Tıraşsız Saç Ekimi özellikle bölgesel veya hafif seyrelme şeklinde seyreden saç dökülmeleri için uygun bir nakil yöntemidir. Bu yöntemde hangi teknik (FUE veya DHI) kullanılırsa kullanılsın donör bölge tıraş edilir ama nakil işleminin yapılacağı alıcı bölge tıraş edilmez. Tıraşsız Saç Ekimi dendiğinde kişinin aklına ilk başta başın hiçbir bölgesinin tıraş edilmeyeceği geliyor olsa da donör bölgenin tıraş edileceği bilgisi akıldan çıkarılmamalıdır.

Tıraşsız Saç EkimiTıraşsız Saç Ekimi yönteminde saçlar nakil işleminden sonra ve iyileşme sürecinde doğal görünümünü kaybetmez. Dolayısıyla hasta gündelik yaşantısına diğer yöntemlere kıyasla çok daha hızlı ve sorunsuz bir şekilde dönebilir.

Tıraşsız Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Tıraşsız Saç Ekimi esasen FUE yöntemidir. Bu yöntemde hassasiyet seviyesi milimetrelerle ölçülebilecek aletlerle ense bölgesinden alınan foliküller alıcı bölgeye nakledilir. Tıraşsız yöntemi diğerlerinden ayıran en önemli özellik nakil işlemi öncesinde başın tamamen tıraş edilmek zorunda olmamasıdır.

Hastanın nakil sonrasındaki iyileşme süreci diğer konvansiyonel yöntemlerle kıyaslandığında büyük bir farklılık sunmaz. Hastaya nakil öncesinde yapılan yegâne uyarı tıraş edilmeyen bölgenin işlem esnasında nemli kalabileceği için enfeksiyon riskine açık olacağıdır. Bu ihtimal hayli düşük olmakla birlikte hasta her ihtimale karşı nakil işlemi sonrasında bakımına ve temizliğine azami seviyede özen göstermeli, hekim tarafından ona söylenenleri mutlaka harfiyen yerine getirmelidir.

Tıraşsız Saç Ekimi yönteminde işlemden sonra alıcı bölgedeki nakil noktalarında kabuklanma olması beklenen bir durumdur. Bu kabuklar 8-10 gün arasında dökülecektir. İşlemden sonraki üçüncü ay içerisinde yeni saçlar çıkmaya başlayacak, yaklaşık bir sene sonra da işlem öncesinde hedeflenen görünüme tamamen veya büyük ölçüde ulaşılacaktır. İşlem sonrasında kalıcı bir yara izi beklenmez. Bu yöntemin hastalar tarafından tercih edilmesinin en önemli sebeplerinden birisi de budur.

Sohbete başla
Merhaba, bilgi almak ister misiniz?
Merhaba
Dr. Bilgehan Aydın olarak size nasıl yardımcı olabiliriz?