fbpx
Pzt - Ctesi 08:00 - 20:00

Pazar - KAPALI

0212 224 74 74

info@bilgehanaydin.com

ŞİŞLİ/İSTANBUL

Harbiye, Abdi İpekçi Cd. No:57

Bizi Takip Edin

Yağ Enjeksiyonu Nedir? Yüze Yağ Enjeksiyonu Hakkında

Yaşlılık belirtilerinin ortadan kaldırılmasına yönelik uygulanan estetik operasyonlardan en çok tercih edilenlerinden biri yağ enjeksiyonudur. Yağ enjeksiyonu, son dönemlerde kadınlar tarafından sıklıkla tercih edilen bir dolgu yöntemidir. El ve yüzde gençleşme hissinin uyanması ve görünüm itibari ile gençleşmeyi sağlayan bu operasyonun dayanağı, vücudun farklı yerlerinden alınan yağ dokularının yeni bölgeye enjekte edilmesi ve burada yaşamaya devam etmesidir. Ancak yağ enjeksiyonunda temel risk, yağ dokularının zaman içerisinde ölmesidir. Bu da etkisinin ortadan kaybolmasına neden olmaktadır.

Yağ enjeksiyonunda dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Uzman bir doktor ve alanında başarılı bir estetisyen tarafından uygulanması gereken bu operasyonda, temel etken kullanılan aletlerdir. Yağ enjeksiyonu için kullanılan birçok yöntemin bulunması, estetik olmak isteyen kişinin seçim yapmadan önce iyi bir araştırma yapmasını gerektirmektedir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi yağ dokularının zaman içinde ölmesi, etkisini yitirmesine neden olmaktadır. Aslında yağ dokularının ölmesinin en büyük nedeni de belirttiğimiz gibi kullanılan teknikler ve aletlerdir. Bu nedenle doku alacak aletlerin kalitesi son derece önemlidir.

Yağ enjeksiyonuYağ dokusu estetiği hangi bölgede kullanılır?

Yaşlanma belirtilerini yok etmeye yönelik uygulanan estetik operasyonlardan biri olan yağ enjeksiyonu, eller için de kullanılsa da daha çok yüz bölgesinde kullanılmaktadır. Doğal yaşlanma süreci ile birlikte önceleri kazayağı şeklinde kendini gösteren kırışıklar, zaman içerisinde derinleşerek daha büyük şekilde kendini gösterir. Çökmelerin yaşanmaya başlaması ile devam eden bu süreç, erken dönemde müdahale etmeyi gerektirmektedir. Yağ enjeksiyonu operasyonu ile yüzde kaybolan yağ dokuları yenilenmiş olur ve bu sayede yaşlılık belirtisi de ortadan kaybolmuş olur. Ancak yüz bölgesi haricinde de yağ enjeksiyonunun uygulandığı bölgeler ve durumlar vardır. Bunlar;

  • Yüz (en sık), Dudak
  • Alt çeneyi büyütmek için
  • Alın bölgesi
  • Eller
  • Yara izi
  • Liposuction sonrası
  • Vücutta cilt kontur bozukluklarını düzeltmek için yağ enjeksiyonu estetiği uygulanmaktadır.

Yağ enjeksiyonu aşamaları nelerdir?

Bir estetik operasyona başlamadan önce hastanın durumunu analiz etmek, hastanın beklentilerini öğrenmek için öncelikle ön görüşme yapılır. Bu görüşmede, hastaya operasyon öncesi ve sonrası oluşabilecek durumlar hakkında bilgi verilir, herhangi bir anlaşmazlık söz konusu değilse, hastaya yağ enjeksiyonu öncesinde yapılması gerekenler aktarılır.

Yağ enjeksiyonundan önce hastanın yapması gerekenler

Her cerrahi operasyonda olduğu gibi estetik operasyonlarda da hastanın uyması gereken bazı kurallar bulunmaktadır. Yaşlılık belirtilerini yok etme amacıyla uygulanan yağ enjeksiyonu operasyonu öncesinde de hastanın uyması gereken bazı kurallar vardır. Bunlar;

  • Hastanın operasyondan bir hafta öncesinden kan sulandırıcı ilaçları kesmesi gerekir.
  • Aspirin ve türevi ilaçların bir hafta öncesinden alınmaması gerekir.
  • Hastanın sürekli kullandığı ilaçlar varsa, bunları mutlaka doktoruna bildirmesi gerekir.

Yağ enjeksiyonu tekniği nasıl uygulanır?

Bu estetik operasyonda, hastanın genellikle karın, bel ya da yağ dokusunu almak için vücudunun uygun olan diğer bölgeleri kullanılmaktadır. Kullanılan özel tekniklerle alınan yağ dokusu, bazı işlemlerden geçirildikten sonra yüzde dudaklara, burun kenarından dudak köşesine uzanan kıvrıma, alt göz oluğuna, elmacık kemik bölgesine veya alın çizgisi bölgelerine özel uçlu aletlerle enjekte edilir. Yağ enjeksiyonu, tek başında uygulanabilen bir estetik operasyon olabileceği gibi diğer estetik operasyonlarla kombine edilerek de uygulanabilmektedir.

Estetik operasyonlar arasında sık tercih edilen bu yöntem, küçük bölgelerde uygulanacaksa lokal anestezi uygulanır, eğer uygulanacak bölge büyükse, genel anesteziye de ihtiyaç duyulabilir. Bu durum, doktorun gözetimi ve tetkikleri sonucunda belirlenmektedir.

Operasyon sonrası

Daha genç görünmek, yaşlılık belirtilerini ortadan kaldırmaya yönelik olarak yapılan bu operasyonun iyileşme süreci çok uzun sürmemektedir. Hastanın hastanede yatmasına ihtiyaç duyulmadığı gibi hasta 1 gün dinlendikten sonra sosyal faaliyetlerine geri dönebilmektedir.

Yağ EnjeksiyonuYağ estetiği operasyonundan sonra kişinin dikkat etmesi gereken önemli kurallardan biri de kendini yoracak sporlardan uzak durmasıdır. Hafif egzersizler ve hastaya rahatsızlık vermeyecek sporların yapılmasında herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Operasyondan sonra yağ dokularının enjekte edildiği bölgelerde erime durumu söz konusu olmaya başlarsa, 2. Aydan sonra yeni bir enjeksiyon tekrar edilebilir. Operasyondan sonra genellikle 2 hafta içerisinde, estetiğin yapıldığı bölgede belirgin bir şekilde değişimler kendini göstermeye başlamaktadır. Operasyonun doğru ve beklentileri karşılayabilmesi açısından uzman doktor seçimine dikkat edilmesinde yarar vardır.

Sohbete başla
Merhaba, bilgi almak ister misiniz?
Merhaba
Dr. Bilgehan Aydın olarak size nasıl yardımcı olabiliriz?