fbpx
Pzt - Ctesi 08:00 - 20:00

Pazar - KAPALI

0212 224 74 74

info@bilgehanaydin.com

ŞİŞLİ/İSTANBUL

Harbiye, Abdi İpekçi Cd. No:57

Bizi Takip Edin

Yüz Germe Ameliyatı Nedir? Nasıl Yapılır?

Yaşlılık belirtilerini ortadan kaldırarak daha genç bir görünüme sahip olmak isteyenlerin tercih ettikleri estetik operasyonlardan biri de yüz germe operasyonudur. Bu teknik, son dönemlerde artan rağbet ile daha fazla yapılmaya başladı. Ancak her yaşlılık belirtisi için cerrahi operasyon uygulanacak diye bir kural yoktur. Öncelikle kişinin durumunu analiz etmek için gerekli bazı tahliller ve incelemeler yapılır. Elde edilen verilere göre ne tip bir müdahale yapılması gerektiğine karar verilir.

Yüz germe operasyonları, bazen cerrahi müdahale ile yapılır bazen de buna ihtiyaç duyulmadan gerçekleştirilebilmektir. Kişi, estetik operasyondan beklentilerini uzman doktora söyler, doktor gerekli incelemeleri yaptıktan sonra hastaya ön bilgi verir ve anlaşmanın sağlanması durumunda gerekli müdahale yapılmaya başlanır.

Yüz germe nedir?

Yaşlılık belirtilerinin kendini ilk gösterdiği bölge yüz bölgesidir ve yüz bölgesinde oluşan sarkmalar, kişilerde bazen ruhsal travmaların yaşanmasına da neden olmaktadır. Bu tip vakaların yaşanması bir hastalık değil, doğal olarak yaşın ilerlemesi ile birlikte yüzdeki yağ dokularının erimeye başlaması ve hücrelerin kendini yenilemede zorlanmasıdır. Bu da yüzde bollaşmaların meydana gelmesine neden olur.

yüz germe ameliyatıYüz germe operasyonu, meydana gelen bu sarkmaların yok edilmesi için yapılan bir işlemdir. Cerrahi operasyonun daha fazla kullanıldığı bu yöntem ile yüzdeki fazla deri alınır ve geri kalan deri gergin olacağı için yaşlılık belirtileri de ortadan kalkmış olur. Yüz germe estetiği olan kişilerde, ortalama 10 yaş kadar genç görülmesi sağlanmaktadır. Bu da son dönemlerde bu operasyon tipinin daha fazla tercih edilmesini etkilemektedir.

Yüz germe sonrası iz kalır mı?

Çoğu kadının en çok merak ettiği konulardan biri, yüz germe estetiği yapıldıktan sonra izin kalıp kalmayacağıdır. Bu konuda uzman doktorlarımızın verdiği bilgi şu yöndedir;

“Yüz germe estetiği yapıldıktan sonra ortaya hafif çizgiler çıkabilmektedir. Ancak bu durum kalıcı olmadığından, kişinin herhangi bir paniğe kapılmasına gerek yoktur. İzler, genellikle yüzün görünmeyen bölgelerinde oluşacağı için ayrıca kişinin bir panik durumu söz konusu olmamaktadır. Estetik operasyonundan sonra ortaya çıkan bu izler, takip eden birkaç sene sonra tamamen yok olmaktadır. Orta yaş grubunun tercih ettiği yüz germe estetiği, bazı durumlarda daha genç kişilerde de kullanılabilmektedir.”

Yüz germe nasıl yapılır?

Gerekli inceleme ve tetkikler yapıldıktan sonra kişinin rahatlaması için bazı ilaçlar kullanılır. Bu ilaçlardan sonra genel anestezi uygulanmaktadır. Bu işlemler tamamlandıktan sonra uzman doktor, ameliyatın yapılacağı bölgede kesiler açar, genellikle şakaklarda bulunan saç çizgisinden başlayarak kulaklardan devam eder ve kafatasının en alt bölgesine kadar uzanır. Operasyon tamamlandıktan sonra yüz gerdirilerek kesiler kapatılır.

Operasyonu yapan doktora bağlı olarak yüzde açılan kesi izleri çok az bir şekilde kendini gösterebilir. Ancak yüz gerdirme estetiği yapan doktorun uzmanlığına bağlı olarak yüzde görünmeyecek bölgelerde kesiler oluşturulduğu için bu kesi izleri herhangi bir şekilde kendini göstermez.

Yüz germe sonrası ortaya çıkan komplikasyonlar nelerdir?

Estetik operasyonların genelinde, ameliyat sonrası bazı durumlar yaşanabilmektedir. Özellikle şişlik ve morluklar, yüz germe estetiği sonrası en çok görülen durumların başında gelmektedir. Ancak yukarıda da belirttiğimiz gibi bu izler, kalıcı olmadığı için kişinin paniklemesine gerek yoktur.

Yüz germe estetiği kimler için uygundur?

Genel olarak 50’li yaşlardan sonra sarkmalar meydana geldiği için bu yaş gurubu, yüz germe estetiğini daha fazla tercih eder. Fakat bazı kişilerde daha erken yaşlarda yüzde sarkmalar meydana gelebildiği için erken yaşta da bu operasyona ihtiyaç duyulabilmektedir.

Ameliyattan sonra yapılması gerekenler nelerdir?

Yüz germe estetiği, bazı komplikasyonların oluşabileceği bir durumdur. Ancak genel olarak ciddi sorunlara yol açmayan bir estetik türü olduğunu söylemek gerekir. Çok nadir de olsa yüzü hareket ettiren sinir kulağın önünden çıkıp yanak ve dudaklardaki kaslara uzanmaktadır. Yüz germe de bu bölgelerde yapıldığı için bu dallardan birinin kopması durumunda kişinin yüz felci geçirmesi durumu görülebilmektedir. Ancak başında da dediğimiz gibi bu çok küçük bir ihtimaldir.

yüz germe ameliyatı sonrasıAmeliyat sonrasında kişinin hastanede yatmasına gerek duyulmamaktadır. Operasyondan sonraki gün, yüzde bir miktar şişlik ve boyun bölgesinde morarmalar görülebilmektedir. Ancak bu durum karşısında panik yapmaya gerek yoktur, çünkü bunlar kalıcı durumlar değil. Hasta, operasyondan 1 gün sonra drenlerin alınması için tekrar hastaneye gitmelidir.

Birkaç gün istirahat edilmesini öneren uzmanlar, kişinin yıkanması için de birkaç gün beklemesi gerektiğine dikkat çekmektedir. Makyaj yapmak isteyenlerin de yine uzman doktorun vereceği bilgiler doğrultusunda hareket ederek birkaç gün bekledikten sonra makyaj yapabilmektedir.

Sohbete başla
Merhaba, bilgi almak ister misiniz?
Merhaba
Dr. Bilgehan Aydın olarak size nasıl yardımcı olabiliriz?